Slovensko už nechce pojišťovat svůj majetek

18.2.2011 11:14   |  

Slovenský stát se zřejmě rozhodne, že jeho majetek už nebudou pojišťovat komerční pojišťovny. Navrhuje to ministr financí Ivan Mikloš, který tvrdí, že se to státní kase nevyplatí. Podle něj zaplatil stát od roku 2006 do začátku roku 2011 za pojištění majetku celkem 41,6 milionu eur, přičemž z pojistného plnění získal 5,2 milionu, což činí 12,5 procenta z celkové vložené sumy.

Nejvyšší návratnost mělo havarijní pojištění. Z prostředků vynaložených na havarijní pojistky se státu vrátilo 23,2 procenta. Nejméně se „vyplatilo“ zajištění movitého majetku, z nějž stát získal na pojistném plnění 3,9 procenta. „Pro státní instituce v podstatě nemá význam nechat si komerčně pojistit jemu svěřený majetek pro případ, že na něm vzniknou škody,“ konstatuje zpráva Miklošova úřadu.

Z materiálu dále vyplývá, že ušetřené peníze by měly být přesunuty do oblastí vzdělávání, zdravotnictví či výstavby dopravní infrastruktury. Tedy tam, kde by přinášely občanům „bezprostřední užitek“.

Slovenské pojišťovny se ovšem proti přehodnocení dosavadních zvyklostí bouří. Ministerstva financí se ptají, jestli je skutečně úkolem státu získávat co nejvyšší pojistné plnění. „Pojištění majetku se nechová jako investice, vykazovat jeho návratnost není možné. Je skutečně cílem státu dosáhnout na co nejvyšší pojistné plnění?“ reagovala Slovenská asociace pojišťoven. Zároveň vyjádřila pochybnost, zda si stát vůbec může dovolit nechat majetek bez zajištění a vystavit ho riziku, když má ze zákona povinnost jej chránit.

Mikloš tvrdí, že jeho tým pracuje na různých alternativách a že ještě není vůbec jasné, jak přesně bude stát postupovat. „Pokud ušetříme, bude to výhodné. Máme tak velký záběr nemovitostí a movitého majetku, který necháváme pojistit, že je nutné vyhodnotit, zda je v takovémto rozsahu pojištění vůbec výhodné,“ uvedl ministr financí pro deník E15.

Autor: Edita Muchová

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web