Státní exportní banka nabídne byznys komerční konkurenci

30.9.2010 7:12   |  

Česká exportní banka se zasadí o to, aby se komerční finanční ústavy mohly už od počátku více podílet na financování vývozu, který podporuje a pojišťuje stát. Soukromé banky pak budou společně se státní exportní bankou (ČEB) rozhodovat o formě a podmínkách úvěru a jednat jak s vývozcem, tak s pojišťovací společností Egap. Deníku E15 to řekl úřadující šéf ČEB Michal Bakajsa. „Komerční banky by tak také převzaly část rizika,“ uvedl.

Exportní banka, která spravovala ke konci srpna úvěry za 52 miliard korun, byla v minulosti terčem kritiky, že je aktivní i v oblastech, jež by mohly pokrýt soukromé finanční ústavy. Nyní již působí v některých konsorciích s dalšími bankami, zatím však nabízela spolupráci až v pozdější fázi – kdy už bylo o parametrech transakce rozhodnuto. „Už se stalo, že komerční banka naopak přizvala nás,“ uvedl Bakajsa. Nyní se má spolupráce dostat na vyšší úroveň.

Výkonný ředitel České bankovní asociace Josef Tauber potvrzuje, že banky „hledají postupy“, jež by užší spolupráci umožnily. „Je to technicky náročné, ale doufejme, že se to povede, aby více zavládl duch spolupráce,“ řekl.

Zapojení komerčních bank by podle Bakajsy mimo jiné mohlo snížit angažovanost exportní banky v Rusku, které se dnes na jejím úvěrovém portfoliu podílí 46 procenty. Rusko nadále zůstane významným trhem už proto, že při projednávání velkých kontraktů českých firem je účast státní banky jedním z předpokladů úspěchu tuzemských společností.

„Pokud existuje poptávka – ať už v Rusku, či jinde, Česká exportní banka je tu od toho, aby financování poskytla,“ zdůrazňuje Bakajsa.

Komerční banky se však na druhé straně mohou na financování exportu do Ruska více podílet i díky tomu, že tam mají sesterské pobočky. Význam ČEB podle Bakajsy vzrostl zvláště během krize, kdy se ostatní banky z Ruska stahovaly.

Financování jedné z velkých transakcí – rekonstrukce a modernizace Magnitogorského metalurgického kombinátu v Rusku – se například už dnes kromě ČEB účastní také ČSOB, Raiffeisenbank, Fortis Bank, UniCredit Bank a PPF banka. Každá z těchto bank se podílí na exportním úvěru 25 miliony dolarů (zhruba půl miliardou korun). Josef Tauber na druhé straně upozorňuje, že počet „klubových dealů“ za účasti více bank zatím není nijak vysoký.

Jednou z posledních transakcí exportní banky je poskytnutí úvěru a garancí českým firmám na výstavbu tepelné elektrárny a dodávek zařízení pro hnědouhelný důl poblíž turecké Ankary v celkovém objemu více než deset miliard korun.

V čele konsorcia dodavatelů stojí firmy Vítkovice Power Engineering, BTG Energy a Ferrit.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web