Státní rozpočet je ve schodku 22,7 miliardy korun

Stát hospodařil letos ke konci března se schodkem 22,7 miliardy korun. Loni v březnu činil schodek rozpočtu 25,2 miliardy korun.Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet s deficitem 105 miliard korun.

 Miroslav Kalousek
2.4.2012 14:05   |  

Meziroční srovnání je podle ministerstva zkresleno u záloh na regionální školství, kde do konce března 2012 byly poskytnuty platby na první čtyři měsíce roku, zatímco v roce 2011 byla v tuto dobu proplacena pouze záloha na první čtvrtletí roku. „Při očištění tohoto zkreslení by celkové výdaje byly nižší a schodek by dosáhl zhruba 16 miliard korun,“ uvedl úřad.


O rozpočtových úsporách čtěte více: Navrhované úspory pro rok 2013 by měly podle analytiků stačit Vláda schválila škrty, ušetří 23,6 miliard korun

Obě sazby DPH mají vzrůst o procento


Celkové příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o dvě procenta na 258,4 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s růstem o 7,1 procenta. Daňové příjmy se zvýšily o 6,5 procenta na 127,3 miliardy korun, schválený rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání vzrostly o necelé jedno procento na 281,1 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil 120,3 miliardy korun, meziročně o 6,5 procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 95,2 miliardy korun, což je o 3,7 procenta více než před rokem.

Na úrocích ze svého dluhu stát ke konci března zaplatil v meziročním srovnání stejně, tedy pět miliardy korun.


O státním dluhu čtěte: Potvrzeno: státní dluh loni vzrostl na 1,5 bilionu korun


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web