Státy EU prý udělaly zásadní krok ke zdanění finančních transakcí

Politická dohoda o dani z finančních transakcí je na dosah ruky. Po schůzce ministrů financí 11 zemí EU, které tuto daň hodlají zavést, to řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

 Euro (ilustrační foto)
13.9.2015 9:49   |  

Daň z finančních transakcí navrhly Francie a Německo v roce 2012. Se zavedením této daně v zásadě souhlasí 11 z 28 států EU. Odpůrci namítají, že uvažovaná daň by mohla povzbudit banky a finanční společnosti k přemístění aktivit z Evropy, protože obchodování je globální a jiné země světa takové zdanění nezavedou.

Anketa

Souhlasíte se zdaněním finančních transakcí?

ano ne

V anketě hlasovalo 254 čtenářů.

další ankety

„Učinili jsme důležitý, ne-li zásadní pokrok…Tato dohoda je na dosah,“ uvedl podle agentury Reuters Moscovici po sobotním jednání.

Zavedení daně podporují Belgie, Estonsko, Francie, Itálie, Německo, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Řecko. Jejich ministři financí zorganizovali několik setkání s cílem najít shodu na politickém paktu. Znovu by se měli sejít v říjnu, aby se dohodli na tom, jak a z jakých finančních produktů daň vybírat, a na výši její sazby.

Se zavedením daně se původně počítalo v roce 2014. Nejnovější cíl počítá s dosažením politické dohody do prosince a zavedením daně do roku 2017.


Čtěte také:

Maďaři zdaní telekomunikace a finanční transakce

Evropské burzy v obavách z dopadu vývoje v Číně propadly

Daň z finančních transakcí se prodraží

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web