Stavební spoření bude možné použít i na financování studia

10.6.2009 16:29   |  

Peníze ze stavebního spoření by mělo být v budoucnu možné použít i na financování studia. Využít by toho mohli už středoškoláci. Novelu zákona o stavebním spoření dnes schválila sněmovna.Normu nyní dostane k projednání Senát.

Asociace českých stavebních spořitelen novelu zákona přivítala. „Novelu vnímáme jako další alternativu lidem, kteří již delší čas v systému spoří a své prostředky dosud nevyužili. Vzhledem k zákonnému omezení výše úvěrů na studium považuji rovněž obavy z omezení úvěrů na bydlení, na které mají klienti ze zákona nárok, za neopodstatněné,“ řekl tajemník asociace Jiří Šedivý.

Naspořené peníze tak bude možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. „Celé kouzlo toho zákona je v tom, že se tady může financování studia včlenit do systému stavebního spoření, že zákon neklade žádné nároky na státní rozpočet a využije peněz, které jsou k dispozici na účtech stavebních spořitelen,“ uvedla poslankyně ČSSD Ladislava Zelenková. Kritici návrhu ale namítali, že novela nepomůže nízkopříjmovým rodinám a ve svých důsledcích znevýhodňuje studentskou populaci. Podle exministra školství Ondřeje Lišky (SZ) umožní spíše rozšíření aktivit stavebních spořitelen.

Novela podle Lišky nereflektuje sociální situaci studentů a jejich schopnost splácet úvěr na studium v průběhu studia. „Novela vůbec nepomůže studentům, kterým nepomůže lépe finančně situovaná rodina,“ podotkl. Návrh navíc podle Lišky skýtá rizika nesplácení úvěru.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že by se navrhované opatření dalo zneužít například tak, že na jednoho studenta by si založila stavební spoření celá jeho rodina a přispívala mu tak na studium. To by pak vedlo kromě jiného ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Také by to podle něj zvýhodnilo bohaté lidi s dostatkem peněz, které by na spoření mohli vložit. Také vláda již dříve novelu odmítla s tím, že návrh považuje za nesystémový a nevhodný.

Úvěr by si podle předkladatelů mohli vzít studenti od 15 do 26 let a čerpat by směli až 36 tisíc korun ročně. Úvěr by bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má znemožnit, aby výhody využívali i takzvaní věční studenti.

Autor: prh, čtk

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web