Stavební spoření bude možné použít i na financování studia

10.6.2009 16:29   |  

Peníze ze stavebního spoření by mělo být v budoucnu možné použít i na financování studia. Využít by toho mohli už středoškoláci. Novelu zákona o stavebním spoření dnes schválila sněmovna.Normu nyní dostane k projednání Senát.

Asociace českých stavebních spořitelen novelu zákona přivítala. „Novelu vnímáme jako další alternativu lidem, kteří již delší čas v systému spoří a své prostředky dosud nevyužili. Vzhledem k zákonnému omezení výše úvěrů na studium považuji rovněž obavy z omezení úvěrů na bydlení, na které mají klienti ze zákona nárok, za neopodstatněné,“ řekl tajemník asociace Jiří Šedivý.

Naspořené peníze tak bude možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. „Celé kouzlo toho zákona je v tom, že se tady může financování studia včlenit do systému stavebního spoření, že zákon neklade žádné nároky na státní rozpočet a využije peněz, které jsou k dispozici na účtech stavebních spořitelen,“ uvedla poslankyně ČSSD Ladislava Zelenková. Kritici návrhu ale namítali, že novela nepomůže nízkopříjmovým rodinám a ve svých důsledcích znevýhodňuje studentskou populaci. Podle exministra školství Ondřeje Lišky (SZ) umožní spíše rozšíření aktivit stavebních spořitelen.

Novela podle Lišky nereflektuje sociální situaci studentů a jejich schopnost splácet úvěr na studium v průběhu studia. „Novela vůbec nepomůže studentům, kterým nepomůže lépe finančně situovaná rodina,“ podotkl. Návrh navíc podle Lišky skýtá rizika nesplácení úvěru.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že by se navrhované opatření dalo zneužít například tak, že na jednoho studenta by si založila stavební spoření celá jeho rodina a přispívala mu tak na studium. To by pak vedlo kromě jiného ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Také by to podle něj zvýhodnilo bohaté lidi s dostatkem peněz, které by na spoření mohli vložit. Také vláda již dříve novelu odmítla s tím, že návrh považuje za nesystémový a nevhodný.

Úvěr by si podle předkladatelů mohli vzít studenti od 15 do 26 let a čerpat by směli až 36 tisíc korun ročně. Úvěr by bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má znemožnit, aby výhody využívali i takzvaní věční studenti.

Autor: prh, čtk

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web