Stavební spoření by v budoucnu mohly poskytovat všechny banky

19.8.2010 11:08   |  

Stavební spoření by v budoucnu mohly poskytovat všechny banky, a nikoli jako nyní jen stavební spořitelny. Podporuje to Česká národní banka i ministr financí Miroslav Kalousek, vyplývá z informací dnešních Hospodářských novin (HN). Prezident České bankovní asociace (ČBA) Jiří Kunert naproti tomu navrhuje stavební spoření zrušit.

ČNB podporuje, aby stavební spoření, má-li existovat, mohlo být při splnění určitých podmínek poskytováno všemi držiteli bankovní licence,“ řekl deníku mluvčí ČNB Marek Petruš. „Tento produkt zůstane, ale mám chuť navrhnout, aby ho (stavební spoření) mohly poskytovat všechny banky,“ cituje deník Kalouska.

Taková reforma by přinesla rázné zvýšení konkurence, píše deník. V Česku nabízí své služby 40 bank či poboček zahraničních bank. Klienti by podle HN mohli získat hlavně lepší úroky na vkladech, o které banky intenzivně bojují. Stavebních spořitelen nyní v tuzemsku působí pět. Prezident ČBA Kunert naproti tomu navrhuje stavební spoření úplně zrušit. „Jde o překonaný systém, který na trhu vytváří nerovnost při získávání vkladů,“ řekl deníku Kunert. Ten je zároveň šéfem UniCredit Bank, která jako jediná z velkých bank licenci na stavební spoření nemá, připomíná deník.

„Měli bychom říct na rovinu, že podpora (stavebního spoření) se zruší k nějakému datu úplně. Dejme tomu do roku 2020 nebo 2016 nebo k jinému datu. A zároveň dodat, že stavební spořitelny dostanou bankovní licenci a stanou se z nich normální banky,“ řekl dnešním HN Kunert.

Prozatím vláda v systému stavebního spoření chystá snížit státní podporu ze současných maximálních 3000 korun na polovinu a zdanit připsané úroky ze spoření. Pokles státní podpory stavebního spoření si koaliční vláda Petra Nečase vetkla mezi programové priority. Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení. Chystané změny se však nelíbí stavebním spořitelnám a ani jejich klientům. Zástupci stavebních spořitelen proto podle dnešních Lidových novin obcházejí poslance a snaží se je přesdvědčit, aby zachovali současnou výši státního příspěvku.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web