Stavební spoření: hledá se alternativa

10.9.2010 9:40   |  

Pokud se někdo pídil po výhodném a bezpečném „termínovaném vkladu,“ kam by si pár let spořil nějaké dva tisíce ročně, až do nedávna dostal jasnou odpověď: stavební spoření. Díky státnímu příspěvku nebyla na trhu žádná stejně výnosná, a přitom zcela bezpečná alternativa.

Nyní však stavební spoření čekají změny, a je ta správná chvíle poohlédnout se po jiných produktových variantách, které nejsou ohroženy snížením výnosnosti rozhodnutím vlády.

Méně a méně výhodné

Úročení, kterého dosahují prostředky na stavebním spoření, záleží hlavně na úroku od spořitelny, výši státního příspěvku a částce, kterou spořitelně pravidelně posíláme. Výnosnost stavebního spoření přitom s každým rokem postupně klesá, proto se nedoporučuje příliš přespořovat vázací lhůtu, jež trvá pět nebo šest let dle typu smlouvy. Na staré smlouvě z roku 2003 se letos peníze zhodnocují zhruba třemi procenty, po změnách to bude ještě o půl procentního bodu méně. Efektivní úrok po šesti letech trvání smlouvy je zhruba 4,7 procenta.

Místo nové smlouvy

Budoucnost stavebního spoření je nyní nejistá zejména proto, že není známo přesné znění chystaných změn. Nové smlouvy o stavebním spoření tedy v tuto chvíli nelze doporučit. Pokud hledáte relativně bezpečné a co nejvýnosnější alternativy spoření a můžete peníze na několik let oželit nabízejí se především různé varianty termínovaných vkladů. V družstevních záložnách, které přicházejí do módy, můžete narazit na úročení vkladu vázaného na tři roky mezi třemi a čtyřmi procenty ročně. Banky nabízejí různé speciální termínované a pravidelné vklady, u nichž se roční úročení může pohybovat pod třemi procenty.

Pokud hledáte likvidnější variantu, kde byste měli peníze kdykoli k dispozici, za úvahu stojí spořicí účty. Na nich se aktuálně maximální úrok pohybuje okolo dvou procent ročně, spekuluje se však o brzkém zvyšování sazeb ČNB, které by se v tomto ohledu na úrokových sazebnících bank také podepsalo.

Kdo nespěchá

Naopak zajímavější zhodnocení na delším časovém horizontu můžete získat investicemi do zajištěných fondů nebo podílových fondů obecně. Nejméně rizikové jsou fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy, jejichž zhodnocení se pohybuje okolo dvou až čtyř procent ročně. Výnosy z investic do podílových fondů jsou po šesti měsících osvobozeny od 15procentní daně, které u ostatních zmiňovaných produktů, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady, neuniknete.

Na druhé straně u investic platí, že jistotu nemáte žádnou a že může nastat situace, kdy nebudete moci podílové listy kvůli nepříznivé situaci na trhu okamžitě prodat, aniž byste neprodělali. O investicích je tak lepší uvažovat v případě tvorby středně- a dlouhodobé rezervy, tedy prostředků, které nebudete hned za dva roky zase nutně potřebovat.

Jednorázově i pravidelně

U spořicích účtů a investic je možná jak jednorázová investice většího balíku peněz, například po ukončení smlouvy o stavebním spoření, tak i pravidelné měsíční střádání. Převod peněz na spořicí účet je zpravidla bez poplatku a bez omezené výše, pravidelná měsíční investice do fondů bývá omezena spodním stropem, který je 500 korun. Jako varianta pravidelného dvoutisícového příspěvku na stavební spoření tedy přicházejí v úvahu oba tyto produkty.

Termínované vklady jsou určeny pro jednorázovou investici větší částky, na kterou před uplynutím sjednané lhůty opravdu nesáhnete, protože sankce jsou zvláště u družstevních záložen hodně bolestivé. K pravidelnému „spoření“ se s ohledem na státní příspěvek nabízí i penzijní připojištění. Vzhledem k jeho dlouhodobosti a nízké výnosnosti na dlouhém časovém horizontu ho však lze jako náhradu stavebního spoření doporučit pouze lidem starším 50 let.

Srovnávání úrovní

Alternativy ke stavebnímu spoření, které by bez rizika přinášely stejné zhodnocení jako v současnosti, bychom tedy hledali těžko. Avšak v případě, kdy průměrný roční úrok u nových smluv o stavebním spoření klesne ke třem procentům, už bude z čeho vybírat.

Autor je analytikem společnosti Partners

Autor: Martin Vlnas

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web