Stavební spoření letos zhublo o osm miliard

Jeden z nejpopulárnějších spořicích produktů, stavební spoření, letos zažívá odliv vkladů. Od loňského prosince se objem úspor podle statistik ČNB snížil o osm miliard na 419 miliard korun. Stavební spořitelny se shodují, že kvůli nejistotě nad budoucností tohoto systému klesá zájem o uzavírání nových smluv.

 stavba domu
3.11.2011 6:36   |  

O návrhu, který má snížit státní podporu na stavební spoření, aktuálně diskutuje sněmovna. Na ministerstvu financí navíc vzniká předloha, která má umožnit prodej stavebního spoření všem bankám a zároveň stanovuje povinnost dokládat využití státní podpory na stavební účely.

Stavební spoření v tuzemsku využívá velká část obyvatel, včetně lidí s nejnižšími příjmy. Z průzkumu, který exkluzivně pro deník E15 provedla mezi svými klienty společnost Provident Financial, vyplývá, že 53 procent jejich zákazníků si ukládá či v minulosti ukládalo peníze na stavební spoření. Tři čvrtiny z dotázaných mělo příjem domácnosti pod 25 tisíc korun.

Mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková říká, že nejvíce klientů pochází ze střední a nižší příjmové skupiny. „Přesné statistiky nemáme, protože u spořících klientů nezjišťujeme příjmy, ale podle našeho posledního interního průzkumu tvoří největší skupinu klienti v příjmem patnáct až 40 tisíc korun měsíčně,“ uvedla.

V poslední době se rozvířila spíše odborná než politická diskuze o tom, že by stavební spoření mohlo být využíváno i na jiné než stavební účely, například na penzi či vzdělání, což by se stavebním spořitelnám líbilo. „To, že je stavební spoření vhodným produktem pro spoření na penzi – nebo lépe řečeno na zajištění stáří, je nesporné a klienti spořitelen to dokazují – jednak si pomocí úvěrů pořizují vlastní bydlení a jednak si spoří. Takže považujeme stavební spoření za vhodný instrument spoření na stáří,“ dodala Vaněčková.

Z průzkumu Provident Financial rovněž vyplývá, že většina jejích klientů chápe, že se v důchodu nebude moci spoléhat jen na stát a raději se na stáří nějak zajišťuje. Pětina klientů uvedla, že by ráda spořila, ale nemá na to peníze.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Pentagon používá ke koordinaci jaderných sil 40 let starý počítač

Pentagon používá ke koordinaci jaderných sil 40 let starý počítač

Americké jaderné síly stále používají zastaralé diskety a počítačové systémy ze 70. let. Jejich údržba přitom americké daňové poplatníky vyjde každoročně na zhruba 61 miliard… více

Komerční prezentace
Mobilní web