Stavební spoření má v Česku každá rodina. Jsme druzí v Evropě

Češi mají stavební spoření stále v oblibě. Česká republika je dokonce v Evropě na druhém místě v rozšíření stavebního spoření hned za Rakouskem. Tam má stavební spoření 60 procent populace, v Česku je to 39 procent. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen.

Ilustrační foto
11.4.2014 11:17   |  

Na třetím místě v rozšíření stavebního spoření je Německo s necelými 37 procenty. Následuje Slovensko s podílem těsně pod 20 procenty populace. Celkový počet uzavřených smluv o stavebním spoření se vloni celosvětově zvýšil o 3,1 procenta na více než 41,5 milionu kusů.

Anketa

Uvažujete o tom, že si pro sebe či někoho z rodiny založíte stavební spoření?

Ano   13% Ne   87%

V anketě hlasovalo 138 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„Zatímco v minulých letech se české stavební spoření dotahovalo na rakouské, v posledních letech se mírou penetrace produktu blíží německému. Je to očekávaný vývoj. Smluv o stavebním spoření je v ČR evidováno stále nad čtyři miliony, před pěti lety to ale bylo o skoro milion více. Od té doby však klesla státní podpora ze 4500 korun, respektive tří tisíc na dva tisíce korun,“ uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

I tak ale lze podle něj stále tvrdit, že stavební spoření má každá česká rodina, což je doklad extrémní loajality lidí k tomuto produktu.

V Česku růst o dvě procenta

Dalšími zeměmi, kde se stavební spoření úspěšně rozvíjí, jsou podle sdružení Maďarsko, Chorvatsko a Rumunsko. Kořeny ale prý zapouští i v dalších zemích, například v Kazachstánu.

Za celý loňský rok tuzemské stavební spořitelny poskytly úvěry za 44,7 miliardy korun, což byl v meziročním srovnání růst o dvě procenta.

Spořitelny uzavřely loni přes 611 tisíc nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. O rok dříve to bylo 580 tisíc nových smluv. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří.


Čtěte také:

Čechy půjčky stále lákají. Loni si půjčili 1,48 bilionu

Víte, kdo zdědí vaše stavební spoření?

Vladimír Staňura: Lidé se vracejí ke stavebnímu spoření


Autor: čtk, try

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web