Stavební spoření stále láká. Česko je počtem smluv třetí v Evropě

Stavební spoření v České republice je s 3,83 milionu uzavřených smluv třetí největší evropský trh za Německem a Rakouskem. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen za loňský rok, o kterém informovala Asociace českých stavebních spořitelen.

 ilustrační foto
19.4.2015 10:22   |  

V Rakousku má smlouvu o stavebním spoření téměř 60 procent obyvatel, v Německu a Česku je to zhruba 36 procent. Jednociferný výsledek za rok 2014 ohlásily Chorvatsko, Rumunsko a Maďarsko. Celkově počet klientů stavebních spořitelen zůstává v Evropě nad 40 miliony, spořitelny mají na vkladech přes 200 miliard eur (5,5 bilionu korun).

„Jsme sice jasnou jedničkou mezi zeměmi, které přijaly stavební spoření až po společenských změnách v 90. letech minulého století, ale my se chceme měřit s absolutní špičkou, kam stále patříme,“ uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

České stavební spořitelny zaznamenaly proti německým a rakouským loni meziroční růst počtu nově uzavřených smluv. „Doufám, že pozitivní trend naznačuje, že české stavební spoření posiluje a nadále se bude pohybovat někde mezi Rakouskem a Německem,“ dodal Šedivý.

Úvěry mírně klesly, smlouvy stouply

Za loňský rok stavební spořitelny v Česku poskytly úvěry za 40,2 miliardy korun, což byl meziroční pokles o desetinu. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl a spořitelny jich uzavřely přes 613 tisíc.

V prvním čtvrtletí letos stavební spořitelny poskytly úvěry za 9,2 miliardy korun, meziročně o šest procent více. Zájem o nové smlouvy klesl, spořitelny uzavřely necelých 160 tisíc nových smluv proti loňským více než 200 tisíc smluv.

Počet smluv o stavebním spoření v zemích
Německo 30 134 249
Rakousko 5 033 013
Česká republika 3 825 367
Slovensko 948 125
Maďarsko 671 762
Rumunsko 577 496
Chorvatsko 313 219

Čtěte také:

Zájem o úvěry stavebního spoření loni klesl, o smlouvy rostl

Rodiče dětem dál zakládají stavební spoření, je stále výhodné

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům aktualizováno

Prezident Miloš Zeman u Obvodního soudu pro Prahu 1 řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu s… více

Komerční prezentace
Mobilní web