Stavební spoření ztrácí na popularitě kvůli občanskému zákoníku

Zájem Čechů o stavební spoření klesá. V prvním pololetí letošního roku uzavřeli 214 tisíc nových smluv, což je o čtvrtinu méně než loni. Vyplývá to z dat ministerstva financí. Když už ale střadatelé stavební spoření zvolí, určují si vyšší cílovou částku. Ta průměrně od minulého roku stoupla o 29 tisíc na 355 tisíc korun.

 Ilustrační foto
26.8.2015 10:45   |  

Předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vladimír Staňura v úterý uvedl, že zájem o nové smlouvy o stavebním spoření by se měl během příštího roku obnovit.

Důvodem současného menšího zájmu o nové smlouvy jsou podle Staňury omezení při výpovědi smluv u dětí, protože je musí schvalovat na základě nového občanského zákona opatrovnické soudy. Staňura si navíc myslí, že trh je stále ještě pod vlivem úvah z minulosti o možném omezení stavebního spoření v Česku.

Klesá od roku 2003

Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června bylo uzavřeno celkem 3,66 milionu smluv, což je o zhruba 166 tisíc smluv méně než ke konci roku 2014.

Objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva financí ke konci června ve srovnání s koncem roku 2014 klesl. Spořitelny evidovaly přes 722 tisíc úvěrů, tedy o zhruba 30 tisíc méně než na konci loňského roku. Celkový objem úvěrů klesl o 5,9 miliardy na 243,7 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky vzrostl na 62,2 procenta.

Z vyjádření ministerstva financí dále vyplývá, že resort do června stavebním spořitelnám poukázalo roční zálohy na státní podporu za 4,4 miliardy korun. Částka tak klesá, předloni ministerstvo vyplatilo 4,9 miliardy.


Čtěte také:

Stavební spoření stále láká. Česko je počtem smluv třetí v Evropě

Stavební spořitelny daly úvěry již za 707 miliard, polovina šla na rekonstrukce

Autor: čtk, paj

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web