Stavební spořitelny do listopadu půjčily o pětinu více peněz

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za téměř 45 miliard korun, což je meziroční růst o více než pětinu. V případě uzavírání nových smluv o stavebním spoření ovšem spořitelny zaznamenaly meziročně čtvrtinový pokles, když uzavřely přes 417 tisíc smluv. Vyplývá to z údajů od všech pěti tuzemských spořitelen.

 Ilustrační foto
13.12.2015 16:45   |  

Podle odhadů Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) poskytnou stavební spořitelny za celý rok úvěry za zhruba 50 miliard korun. Za loňský rok spořitelny poskytly podle statistik ministerstva financí úvěry za 37,3 miliardy korun. „Pokud udržíme tempo z posledních měsíců, tak za celý rok zaznamenáme nejsilnější prodeje úvěrů od roku 2011,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.


Čtěte také:

Stavební spoření ztrácí na popularitě kvůli občanskému zákoníku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web