Stavební spořitelny půjčily výrazně méně

14.3.2011 7:53   |  

Stavební spořitelny poskytly za první dva měsíce letošního roku úvěry za 4,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 44 procent. Naopak počet nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek stoupl celkově na téměř 202 tisíc, vyplývá z údajů tuzemských stavebních spořitelen.

Počet nově uzavřených smluv narostl pouze Českomoravské stavební spořitelně. V případě úvěrů zaznamenala meziroční růst pouze Modrá pyramida, a to o 18 procent. Další stavební spořitelny vykázaly i více než poloviční propad zájmu o úvěry.

Za výrazným nárůstem nových smluv stojí zřejmě marketingové akce některých spořitelen, které se zaměřily především na uzavírání nových smluv, soudí analytici. Od letoška totiž platí změny, které atraktivnost stavebního spoření snižují. Podle novely zákona o stavebním spoření se bude státní podpora připsaná v letošním roce za loňský rok zdaňovat 50 procenty. V dalších letech příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však dva tisíce korun ročně. Novela zákona také zdanila výnosy ze stavebního spoření.

Změny ve stavebním spoření zřejmě budou pokračovat i nadále. Ministr financí Miroslav Kalousek například nedávno uvedl, že připravuje novelu zákona o stavebním spoření, která umožní poskytovat tento produkt i dalším finančním institucím.

Tuzemské stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 58,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 12 procent. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba přes 906 tisíc smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo zhruba 887 tisíc. Letos lze podle dřívějších odhadů Asociace českých stavebních spořitelen očekávat u úvěrů obdobné výsledky jako v roce 2010.

Autor: Jiří Kubec, čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web