Většina věřitelů v Česku nemá výhrady k práci exekutorů

25.5.2010 15:31   |  

Více než čtyři pětiny největších věřitelů v České republice z řad bank, telekomunikačních operátorů, úvěrových společností, distributorů energií nebo městských magistrátů jsou spokojeny s prací exekutorských úřadů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM/MARK.

Průzkum zároveň zjistil, že tři čtvrtiny věřitelů vymáhajících pohledávky po celé zemi využívají služeb maximálně pěti exekutorských úřadů. S tím souvisí i nesouhlas dvou třetin věřitelů se zavedením územního principu, takzvané teritoriality, do systému vymáhání pohledávek, kdy by měla být působnost soudních exekutorů omezena pouze na okres sídla exekutorského úřadu a věřitelé by museli spolupracovat až s více než 120 úřady.

Průzkum agentury STEM/MARK byl proveden mezi 50 největšími věřiteli u nás. Jednalo se o firmy a instituce s více než 250 zaměstnanci, které řeší své pohledávky v rámci celé republiky. Více než čtyři pětiny z takto oslovených subjektů potvrdily, že jsou s prací jimi využívaných českých exekutorských úřadů spokojeny. Věřitelé oceňují ze strany exekutorů především rychlost a pravidelný reporting o probíhající exekuci. Jednoznačně také potvrzují, že za poslední roky výběr úřadů podstatně zúžili podle kvality jejich práce.

Průzkum sledoval i počet exekutorských úřadů, které věřitelé trvale využívají. Podle zjištění výzkumné agentury využívá třetina dotázaných věřitelů jeden exekutorský úřad, pětina spolupracuje se dvěma až třemi, desetina se čtyřmi až pěti a dvě pětiny se šesti a více úřady.

Věřitelé zavedení teritoriality nechtějí

V souvislosti s exekucemi se STEM/MARK dotazoval i na případné zavedení principu teritoriality. Z odpovědí respondentů vyplývá, že pro věřitele by tento Exekutorskou komorou ČR plánovaný princip znamenal komunikaci až s více než 120 exekutorskými úřady v zemi. Jednotlivé úřady by podle návrhu komory neměly mít celorepublikovou působnost, ale vymáhaly by dluhy pouze v okrese sídla exekuované firmy či dlužníka.

Takovou úpravu exekučního zákona odmítají dvě třetiny dotazovaných velkých věřitelů, respektive tři čtvrtiny věřitelů z těch, kteří již o návrhu principu územní působnosti slyšeli ještě před realizací průzkumu. O možné změně systému exekucí má jednat Exekutorská komora ČR 11. června.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web