Stoleté dluhopisy? Britové uvažují o smělé novince

aktualizováno Britská vláda řeší, jak udržet nízké úrokové náklady na správu státního dluhu. Podle serveru BBC uvažuje ministr financí George Osborne o vydávání mimořádně dlouhodobých dluhopisů, jejichž splatnost by mohla činit sto i více let. Není ale vůbec jasné, jestli by o takové bondy měly finanční instituce zájem.

 libra
14.3.2012 19:21   |  

Peníze na státní výdaje získává Velká Británie podobně jako další země mimo jiné prodejem dluhopisů. Běžná praxe je vyplácet úrok a po uplynutí fixní doby splatit i nominální hodnotu cenného papíru. Jako dlouhodobé dluhopisy jsou nejčastěji považovány ty se splatností 30 let.

George Osborne ale podle BBC příští týden při prezentaci návrhu státního rozpočtu oznámí, že prozkoumá možnost vytvoření nových, mimořádně dlouhodobých dluhopisů. Ty by dokonce nemusely mít stanovenu žádnou dobu splatnosti, takže by pak byly v podstatě věčné. Jejich majitel by v takovémto případě dostával pouze úroky a neměl by právo na splacení jejich nominální hodnoty.


Čtěte také: Britská ekonomika klesla a přiblížila se recesi


Penzijní fondy se možné novince staví zdrženlivě

Účelem dluhopisů s extrémně dlouhou splatností je zachování současných rekordně nízkých úrokových sazeb. Není ale jasné, jestli o ně bude mít někdo zájem. V úvahu připadají hlavně penzijní fondy nebo životní pojišťovny, které na splácení investovaných peněz nemusí spěchat.

Jenže penzijní fondy už naznačily, že poptávka po takovýchto dluhopisech by mohla být slabá. „Stoleté dluhopisy by byly pro většinu penzijních fondů příliš dlouhodobé. Nemyslíme si, že by je mnoho fondů kupovalo,“ uvedla ředitelka britského Národního svazu penzijních fondů (NAPF) Joanne Segarsová.

Plán už schytal také kritiku opozičních labouristů. Jejich stínový ministr hospodářství Rachel Reeves nápad komentoval s tím, že vládě nejde o zajištění silnější budoucí ekonomiky. Podle něj pouze hledá způsob, jak hasit problémy s rostoucími náklady, které způsobila nezvládnutou hospodářskou politikou.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web