Strach z potřeby nového kapitálu obchází evropské banky

18.7.2011 16:47   |  

Akcie evropských bank dnes padaly poté, co výsledky zátěžových testů oznámené v pátek po ukončení evropské obchodní seance ukázaly, že osm evropských finančních domů testy neprošlo vůbec a dalších 15 jen velmi těsně.

Testy nezvládlo pět malých, regionálních a na burze neobchodovaných spořitelen a rakouská veřejně neobchodová Volksbank. Obě řecké banky – EFG Eurobank a ATEbank, které neprošly testy, jsou listované na aténské burze.

Poté, co akcie státem ovládané banky ATE spadly o 15 procent již v pátek před vyhlášením výsledků letošních zátěžových testů, rostly dnes o sedm procent a korigovaly páteční ztráty. Akcie EFG, jejíž rozhodnutí prodat svá polská aktiva přišlo příliš pozdě na to, aby se do stress testů promítlo, rostly o 0,7 procenta.

Evropský úřad pro bankovnictví uvedl, že osm bank, které testy neprošlo, bude potřebovat navýšit kapitál o celkem 2,5 miliardy eur. Někteří analytici však odhadovali, že až dvacet bank bude potřebovat navýšit kapitál o celkových 80 miliard eur.


Čtětě také: Osm bank z 91 neprošlo zátěžovými testy


„Testy ukázaly, že evropský bankovní sektor je v lepší kondici, než se očekávalo. Nicméně hlavním strašákem investorů zůstane důvěryhodnost zátěžových testů, vezmeme-li v úvahu, že nepočítaly s následky případných bankrotů periferních členů eurozóny,“ okomentoval výsledky Lee Hartman z Bank of Tokyo Mitsubishi.

Mezi dnes nejvíce oslabující akciové tituly patří francouzská Société Générale, jejíž cenné papíry ztratily 3,7 procenta, akcie italské Intesa Sanpaolo ztratily tři procenta a akcie německé Commerzbank 2,9 procenta. Na pražské burze ztratila skupina Erste dvě procenta a Komerční banka (dcera francouzské Société Générale) odepsala 0,7 procenta. Panevropský index FTSE Eurofirst 300 odepsal 0,7 procenta.

Stranou výprodejů dnes zůstaly skandinávské banky, protože se zdají být nejméně angažované v dluhopisech periferních členů eurozóny. „Skandinávské banky jsou tolik odolné simulovanému negativnímu scénáři, že bychom klidně mohli zdvojnásobit jeho parametry a jim by se nic nestalo,“ řekl Bloombergu Frank Øland Hansen z Danske Bank.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Reportáž: Brdy znovuobjevené. Vojenský prostor se po 90 letech otevřel

Reportáž: Brdy znovuobjevené. Vojenský prostor se po 90 letech otevřel Fotogalerie

Dlouho to tady patřilo jen vojákům. Likvidovali vesnice, brázdili lesy těžkou technikou, vzduchem svištěly rakety. Pak se zelená plocha velká 260 km2 pomalu začala otevírat lidem… více

Komerční prezentace
Mobilní web