Středoevropský fond podpoří inovace, Česko do něj vloží 22 milionů eur

Česko by se mohlo stát součástí Středoevropského fondu fondů, který chce sdružovat země regionu. Figuruje v něm ještě Rakousko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko. Fungovat by mohl začít v létě a celkově by v něm mělo být k dispozici zhruba 120 milionů eur institucionálních prostředků.

Euro, bankovky
3.3.2016 9:52   |  

Česko plánuje vložit 22 milionů eur. Kromě států se do projektu hodlá zapojit také Evropský investiční fond, což by mělo přilákat soukromé financování.

„Fond bude vyžadovat koinvestice do fondů ze strany soukromých investorů, a může tím pádem sehrát důležitou roli v mobilizaci domácího kapitálu do private equity a venture kapitálu,“ uvedla Silke Horáková z Czech Private Equity & Venture Capital Association.

Česká republika plánuje vložit do projektu 22 milionů eur. Účastnit se hodlá také Evropský investiční fond.

Právě s nedostatkem rizikového kapitálu se středoevropský region potýká. „Vidíme na trhu finanční mezeru právě v pokročilé fázi venture kapitálu, kde působí zatím jeden domácí fond,“ popsala Horáková situaci v Česku. Z chystaného fondu by měla profitovat zhruba padesátka menších firem, které nejsou úplnými nováčky a mají potenciál růstu.

„Kapitálový vstup bude v řádu jednotek až nízkých desítek milionů korun,“ řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Překážkou by přitom mohlo být, že na trhu stoupá konkurence a zajímavých firem není tolik. Projekt v Česku prošel mezirezortním připomínkovým řízením, EIF plánuje uzavřít se státy dohodu o financování v červnu. Přistoupení zvažují Chorvatsko a Itálie.


Čtěte také:

Praha zřejmě získá z evropských fondů dalších 11 miliard

Česko loni získalo z Evropské unie o 152 miliard více, než zaplatilo

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Tesco ve střední Evropě prý chtěla koupit maďarská banka, Orbán byl proti

Tesco ve střední Evropě prý chtěla koupit maďarská banka, Orbán byl proti

O údajném prodeji středoevropských aktivit zadluženého britského řetězce Tesco se po Česku a Slovensku začalo spekulovat i v maďarských médiích. Podle nich měla o akvizici silný… více

Komerční prezentace
Mobilní web