Stress testy řeckých bank byly odloženy

21.9.2010 7:37   |  

Mezinárodní společenství odložilo plánované zátěžové testy řeckých bank. Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) tak dávají Aténám prostor k nadechnutí se. Řecko se po své evropské „roadshow“ připravuje k získání dalšího balíku peněz na kapitálových trzích. Jako první o tom informoval britský deník Financial Times.

MMF, Evropská komise a ECB se dohodly s řeckou centrální bankou na odložení testu solventnosti stagnujícího řeckého bankovního sektoru o jeden měsíc. Tedy na konec října.

Zpoždění znamená, že výsledky bank za první tři čtvrtletí budou moci být vzaty v potaz. Stejně jako efekt navýšení kapitálu řecké National Bank – největšího poskytovatele půjček v zemi – o 1,7 miliardy eur, který bude příští měsíc dokončen.

Úspěšné navýšení kapitálu National Bank by zvýšilo investorskou důvěru a také by to urychlilo plánované fúze a akvizice, jež jsou již rozjednány,“ řekl Financial Times řecký bankéř.

Dnešní aukce řeckých tříměsíčních pokladničních poukázek by měla naznačit, zda řečtí, či evropští představitelé přesvědčili zahraniční investory o „nezávadnosti“ řeckého dluhu. Jeden investor po schůzce s představitelem MMF v Londýně uvedl: „Byl (zástupce MMF) velmi působivý a přesvědčivý, ale velkým otazníkem nadále zůstává, zda (a jak) mohou Atény zabránit státnímu bankrotu a nesplacení svých dluhopisů.“

Řecko si před týdnem na kapitálových trzích půjčilo miliardu eur. Šlo o první prostředky získané na trzích více než po dvou měsících. Přestože Atény musely za šestiměsíční poukázky platit vysoké úroky, protože se zdá, že problémy Řecka a eurozóny nejsou ještě zdaleka za námi, třetina kupců se rekrutovala z řad mezinárodních investorů.

Řečtí představitelé se shodují, že zvýšený zájem zahraničních investorů je pozitivním signálem pro Atény, přestože úroky na řeckých dluhopisech zůstávají vysoké.

Minulý týden uzavřely desetileté dluhopisy na výnosu 11,54 procenta.

Nejsilnější finanční centra

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web