Stress testy po česku: peněžní instituce jsou zdravé

18.6.2010 10:39   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Zatímco ve většině Evropy sílí obavy z výsledků zátěžových testů bank, české peněžní domy jsou podle analýzy ČNB zdravé a odolné proti rizikům. Jejich stabilita by přitom neměla být ohrožena ani v případě výrazně nepříznivého ekonomického vývoje. "Není to nic nového," zní hodnocení analytiků.

Základem odolnosti finančního systému je podle ČNB skutečnost, že finanční instituce vstoupily do období recese s příznivou výchozí situací a v jejím průběhu byly schopny vytvářet dostatečný kapitálový polštář. Silná pozice tuzemského bankovního sektoru je podle ČNB podepřena vysokým poměrem vkladů na úvěrech, nízkým podílem úvěrů v cizích měnách, nezávislostí na vnějším financování a zejména dostatečnou kapitálovou přiměřeností.

„Testy nepřinesly nic nového a jen potvrdily to, co je o českém bankovním sektoru dlouhodobě známo,“ konstatoval analytik Atlantiku FT Milan Lávička. Experti nevidí ani scénář, že by domácí banky kvůli velké angažovanosti svých mateřských firem musely platit jejich dluhy, jako problémový. „Případný dopad by byl pouze omezený. Je možné, že by byl zvýšený tlak na výplatu dividend, popřípadě nějaké půjčky v rámci skupiny, nicméně v rámci limitů povolených ČNB, což by domácí banky neohrozilo,“ dodal Lávička.

Spokojeny s výsledky zátěžových testů mohou být také pojišťovny a penzijní fondy, a to ve všech scénářích. Sektor penzijních fondů se podle centrální banky stal odolnějším vůči dopadu ztrát z přecenění cenných papírů. Některé pojišťovny by se podle ČNB mohly v případě zátěžových scénářů dostat pod regulatorní minimum.

Podle analytika Patria Tomáše Tomčányho je zpráva z ČNB dalším ze série pozitivních zpráv na tuzemský trh, kterou odstartovala agentura Fitch zlepšením výhledu ratingu ČR. „To dělá český trh atraktivnějším pro investory v rámci regionu,“ řekl Tomčány.

Rizikem je obnovení recese a fiskální nestabilita

Centrální banka zároveň ale varuje, že pokud by se domácí ekonomika vyvíjela podle negativních scénářů, některé instituce by utrpěly ztráty, které by si mohly vyžádat kapitálové injekce od akcionářů.

Hlavním rizikovým scénářem v následujících dvou letech je obnovení recese v zahraničí a následné zpomalení domácí ekonomické aktivity. „Druhým klíčovým rizikem je zhoršující se fiskální vývoj v mnoha zemích včetně Česka,“ uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Krizový scénář, že by zahraniční mateřské společnosti musely kvůli přílišné angažovanosti v zadlužených zemích Evropy a odpisům problémových aktiv prodávat své české pobočky, ale nepovažují ekonomové v současné době, alespoň u velkých bank, za pravděpodobný.

Tůma: Jednotná bankovní daň je problematická

Členské země Evropské unie by měly během druhé poloviny července zveřejnit výsledky zátěžových testů komerčních bank jednotlivě banku po bance. Shodli se na tom představitelé států a vlád na čtvrtečním summitu EU v Bruselu. Někteří bankéři ale nad tímto rozhodnutím vyjádřili pochybnosti, kritizuje ho také ČNB. „Těžko si umím představit, že bychom publikovali zátěžové testy jednotlivých bank,“ uvedl dnes Tůma.

Jednotnou bankovní daň na případnou záchranu finančních ústavů v problémech, jejíž vznik navrhuje Evropská unie, považuje Tůma za problematickou a osobně by se jejímu zavedení bránil. Na čtvrtečním summitu EU se proti jednotné dani na finanční sektor kromě Česka postavila také Itálie. Ostatní státy EU by ji ale zavést měly, ačkoli její přesná podoba zatím není upřesněna.

Zátěžové testy českých bank:

Centrální banka testovala odolnost finančního sektoru za použití tří alternativních scénářů budoucího vývoje. Největší dopady na český finanční systém by podle ČNB způsobil scénář „ztráta důvěry“, který by vedl ke ztrátám ve výši kolem dvou procent aktiv celého finančního sektoru. Scénář by podle centrální banky vyžadoval relativně malé kapitálové injekce do celého finančního systému ve výši zhruba pěti miliard korun.

Zbývající dva scénáře mají podle ČNB nižší dopady. „Základní scénář“, který považuje ČNB za nejpravděpodobnější, by nevyžadoval žádné kapitálové injekce a scénář „návrat recese“ by si vyžádal podporu ve výši dvou miliard korun.

„Základní scénář“ předpokládá pozvolné oživování ekonomiky, které bude dočasně přerušeno ve druhé polovině letošního roku, a následně obnoveno ve druhé polovině roku 2011. „Návrat recese“ počítá s trvalejší recesí ve tvaru písmene W, výrazným poklesem ekonomiky v letošním roce a částečně i v roce 2011. Scénář „ztráta důvěry“ předpokládá, že se ekonomika vrátí do poměrně silné recese, což prohloubí problémy veřejných rozpočtu a vyvolá negativní reakci finančních trhů.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web