Stříbro láká investory stejně jako zlato

30.7.2010 9:19   |  

Stříbro a zlato se mezi investory těší čím dál větší popularitě. Stříbro má přitom slibnější pozici, je ho nedostatek a má širší využití v praxi. Akcie těžařů stříbra jsou ale předraženy. Pro investici je lepší fyzická komodita, dobrou volbou jsou také indexové fondy.

Stříbro není jen na šperky

Stříbro patří mezi vzácné kovy. Na rozdíl od zlata je ale v daleko větší míře využíváno v průmyslu, a tak jde o komoditu cyklickou – poptávka po stříbře kolísá s vývojem celé ekonomiky. Proto je také cena stříbra výrazně volatilnější oproti zlatu. Koncem roku 2008 spadla cena stříbra až k devíti dolarům za unci. Dnes se obchoduje okolo 18 dolarů, tedy na stejné úrovni jako těsně před krizí.

Vedle tradičního využití ve šperkařství, fotografickém průmyslu a na výrobu zrcadel se stříbro díky vysoké vodivosti a nízkému odporu používá zejména v elektronickém průmyslu. Značné uplatnění má dnes také při výrobě fotovoltaických článků nebo kosmetických a farmaceutických přípravků.

Těžbě vévodí Latinská Amerika

Hlavními světovými producenty stříbra jsou Peru, Mexiko, Čína, Austrálie, Bolívie, Chile, USA, Kanada a Rusko. Na úrovni jednotlivých firem vytěží nejvíce stříbra koncern BHP Billiton, ovšem jeho těžební aktivity jsou velmi rozsáhlé, stříbro se na celkových tržbách společnosti podílí jen nepatrným dílem. A tak jeho akcie nejsou zahrnuty v přehledu největších veřejně obchodovatelných společností. Tabulce tudíž vévodí britská společnost Fresnillo se stříbrnými a zlatými doly v Mexiku.

Mezi největšími těžaři stříbra převažují kanadské firmy, jejich hlavní aktivity bývají ale často v Mexiku, Peru, Chile a dalších zemích Latinské Ameriky. Devět z uvedených firem těží stříbro (a často zároveň i zlato) na americkém kontinentu. Výjimkou je pouze ruská společnost JSC Polymetal, která těží na Sibiři a v Kazachstánu.

Předražené akcie

Na první pohled je z ukazatelů P/E a P/B vidět, že akcie těžařů stříbra jsou značně předraženy. Krizová mašinerie, hlásající, že jedině zlato a stříbro jsou pravou nefalšovanou měnou, žene nahoru nejen ceny těchto kovů, ale v ještě větší míře ceny akcií jejich producentů.

Podívejme se na ocenění akcií těžařů stříbra selským rozumem. Většina investorů od své investice standardně očekává návratnost do deseti let. P/E 50 znamená, že firma je oceněna na padesátinásobek svých ročních zisků (za rok 2009). Když někdo kupuje akcii za takovou cenu, spekuluje, že následujících deset let bude firma generovat pětkrát tak vysoké zisky jako v roce 2009. Nebo řečí geometrické posloupnosti, že firma bude příštích deset let každoročně navyšovat zisky o 28 procent ročně.

Za rok 2010 sice těžební firmy vykážou lepší výsledky, neboť cena stříbra stoupla. Pětinásobek oproti roku 2009 to ale zcela jistě nebude. Dlouhodobě cena stříbra stejně jako jiných komodit poroste, takže porostou i zisky těžebních společností, jenže sotva o 28 procent ročně. Akcie z odvětví těžby stříbra jsou tedy příliš drahé a aktuálně nejsou vhodné k nákupu.

Vhodné alternativy

Za úvahu však stojí nákup fyzického stříbra třeba formou stříbrných mincí. Velmi zajímavou alternativou může být i ETF iShares Silver Trust, burzovně obchodovaný fond, jenž do portfolia nakupuje stříbro. Jelikož jde o cenný papír, je výnos z prodeje investice po šesti měsících osvobozen od daně z příjmu fyzických osob. V případě nákupu stříbrné mince zaplatíte nejprve DPH a při prodeji pak výnos musíte zdanit.

Nabízí se i řada investičních certifikátů a instrumentů ETC (prostřednictvím nich mohou drobní investoři nakupovat komodity). Ty nekupují fyzické stříbro, jejich hodnota se pouze odvíjí od ceny futures kontraktů na stříbro. Na investora jsou přeneseny ztráty z rolování kontraktů a ještě musí brát v potaz kreditní riziko, protože certifikáty i ETC mají z právního hlediska formu dlužního úpisu. Při krachu emitenta tak investor může skončit s prázdnýma rukama, zatímco u klasických podílových a indexových fondů o svůj majetek nepřijde, neboť ten je veden u depozitáře odděleně od majetku správce.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web