Strop pro platby v hotovosti klesne o 80 tisíc, potvrdil Senát

Limit pro povinné bezhotovostní platby se sníží ze současných 350 tisíc na 270 tisíc korun. Počítá s tím vládní novela zákonů o finančním trhu, kterou bez úprav schválil i Senát. Omezení plateb v hotovosti se bude vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

 Ilustrační foto
23.10.2014 12:16   |  

Změna ohledně omezení plateb v hotovosti reaguje na rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2011. Podle něho se povinnost provádět platby nad stanovenou výši bezhotovostně vztahuje pouze na případy, kdy se platí již existující závazek. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) k tomu ale není žádný důvod, a proto vláda navrhla rozšířit omezení na všechny platby.

Snížení limitu má podle vlády přispět k omezení korupčního rizika. Zákon také výslovně stanoví, že příjemce je povinen odmítnout platbu nad nově stanovený limit, pokud není bezhotovostní. Předloha má být účinná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Součástí novely je změna zákona o platebním styku. Zavádí evropskou směrnici, podle níž se platby v eurech budou muset v budoucnu provádět podle standardů SEPA, tedy Jednotné oblasti pro platby v eurech.

Cílem SEPA je vytvořit jednotný evropský platební prostor, který zajistí shodné podmínky pro zpracování bezhotovostních převodů, přímých inkas a karetních obchodů v EU. Toto nařízení začne být pro ČR jako pro zemi, kde se neplatí eurem, závazné až v roce 2016. Ministerstvo financí však pokládá za potřebné již nyní uskutečnit některé související změny v českém právním řádu.

Souběžná úprava zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích pak reaguje na skutečnost, že nový občanský zákoník zrušil někdejší zákon o pojistné smlouvě. V něm přitom bylo ustanovení o informačních povinnostech vůči klientům pojišťoven. Tato ustanovení se proto nyní zařazují do zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích v téměř totožné podobě.


Čtěte také:

Platit v hotovosti půjde do 270 tisíc. Poslanci snížili limit

Největší daňový únik historie: lihová mafie připravila stát o 6,7 miliardy

Platit kartou v zahraničí se proti hotovosti prodraží

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web