Studie: Bohatí investoři dělají stejné chyby jako ostatní | E15.cz

Studie: Bohatí investoři dělají stejné chyby jako ostatní

Studie: Bohatí investoři dělají stejné chyby jako ostatní
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Flatecher6 - Wikimedia Commons

pez

Řada drobných investorů neustále naříká, jaké by to bylo, kdyby mohla investovat více, nebo si dovolit větší riziko. Studie amerických akademiků z Kolumbijské univerzity či Harvardu ale ukazuje, že bohatí investoři se dopouštějí stejných chyb jako všichni ostatní.

Majetní investoři mají k dispozici více příležitostí, jak se stát ještě bohatšími, mohou si dovolit uvázat své peníze do málo likvidních investic, mohou si dovolit alternativní investice s požadovanou minimální investovanou částkou a mohou si zaplatit ty nejlepší poradce.

Je proto logické, že se od nich očekává lepší investiční rozhodování a výsledek. V tomto světle je tedy překvapivé a alarmující, že se podle detailní devítileté studie dopouštějí přesně stejných chyb jako každý jiný. Krizový rok 2008 na ně dokonce dopadl o něco tvrději než na průměrného investora.

Taková je zpráva skupiny akademiků, která sledovala investiční portfolia 115 amerických domácností s průměrným majetkem v hodnotě 90 milionů dolarů. Akademici, zahrnující Enrichettu Ravinovou z Kolumbijské univerzity, Luise Viceiru z Harvardu či Ingo Waltera z newyorské Stern School of Business, průzkum prováděli během let 2000 až 2009.

Studie sbírala data z movitých domácností. Včetně informací za rodiny, které nebyly předmětem zkoumaní po celých deset let, mohli akademici sledovat celkem 260 rodin, které použily na 450 správců aktiv a investovaly do 29 tisíc investičních nástrojů.

Petr Šimčák: Centrální banky tlačí investory do rizikových aktiv

Autor: pez
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!