Studie: Bohatí investoři dělají stejné chyby jako ostatní

Řada drobných investorů neustále naříká, jaké by to bylo, kdyby mohla investovat více, nebo si dovolit větší riziko. Studie amerických akademiků z Kolumbijské univerzity či Harvardu ale ukazuje, že bohatí investoři se dopouštějí stejných chyb jako všichni ostatní.

Ilustrační foto
22.11.2013 9:23   |  

Majetní investoři mají k dispozici více příležitostí, jak se stát ještě bohatšími, mohou si dovolit uvázat své peníze do málo likvidních investic, mohou si dovolit alternativní investice s požadovanou minimální investovanou částkou a mohou si zaplatit ty nejlepší poradce.

Je proto logické, že se od nich očekává lepší investiční rozhodování a výsledek. V tomto světle je tedy překvapivé a alarmující, že se podle detailní devítileté studie dopouštějí přesně stejných chyb jako každý jiný. Krizový rok 2008 na ně dokonce dopadl o něco tvrději než na průměrného investora.

Taková je zpráva skupiny akademiků, která sledovala investiční portfolia 115 amerických domácností s průměrným majetkem v hodnotě 90 milionů dolarů. Akademici, zahrnující Enrichettu Ravinovou z Kolumbijské univerzity, Luise Viceiru z Harvardu či Ingo Waltera z newyorské Stern School of Business, průzkum prováděli během let 2000 až 2009.

Studie sbírala data z movitých domácností. Včetně informací za rodiny, které nebyly předmětem zkoumaní po celých deset let, mohli akademici sledovat celkem 260 rodin, které použily na 450 správců aktiv a investovaly do 29 tisíc investičních nástrojů.


Čtěte také:

Petr Šimčák: Centrální banky tlačí investory do rizikových aktiv

Velcí investoři se zbavují irských dluhopisů, roste jejich cena

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web