Studie: Bohatí investoři dělají stejné chyby jako ostatní

Řada drobných investorů neustále naříká, jaké by to bylo, kdyby mohla investovat více, nebo si dovolit větší riziko. Studie amerických akademiků z Kolumbijské univerzity či Harvardu ale ukazuje, že bohatí investoři se dopouštějí stejných chyb jako všichni ostatní.

Ilustrační foto
22.11.2013 9:23   |  

Majetní investoři mají k dispozici více příležitostí, jak se stát ještě bohatšími, mohou si dovolit uvázat své peníze do málo likvidních investic, mohou si dovolit alternativní investice s požadovanou minimální investovanou částkou a mohou si zaplatit ty nejlepší poradce.

Je proto logické, že se od nich očekává lepší investiční rozhodování a výsledek. V tomto světle je tedy překvapivé a alarmující, že se podle detailní devítileté studie dopouštějí přesně stejných chyb jako každý jiný. Krizový rok 2008 na ně dokonce dopadl o něco tvrději než na průměrného investora.

Taková je zpráva skupiny akademiků, která sledovala investiční portfolia 115 amerických domácností s průměrným majetkem v hodnotě 90 milionů dolarů. Akademici, zahrnující Enrichettu Ravinovou z Kolumbijské univerzity, Luise Viceiru z Harvardu či Ingo Waltera z newyorské Stern School of Business, průzkum prováděli během let 2000 až 2009.

Studie sbírala data z movitých domácností. Včetně informací za rodiny, které nebyly předmětem zkoumaní po celých deset let, mohli akademici sledovat celkem 260 rodin, které použily na 450 správců aktiv a investovaly do 29 tisíc investičních nástrojů.


Čtěte také:

Petr Šimčák: Centrální banky tlačí investory do rizikových aktiv

Velcí investoři se zbavují irských dluhopisů, roste jejich cena

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web