Summit EU: Góly střílely Itálie a Španělsko, inkasovalo Německo

Německo nebude na večer a noc ze čtvrtka na pátek vzpomínat v dobrém. Na varšavském fotbalovém trávníku, stejně jako v útrobách bruselského paláce Justus Lipsius se muselo sklonit před Itálií. Řím, který se netajil odhodláním protáhnout právě probíhající summit Evropské unii na tak dlouhou dobu, jak bude z jeho pohledu zapotřebí, uspěl v základních bodech, které si předsevzal. Couvala kancléřka Angela Merkelová.

 Kancléřka Merkelová na summitu eurozóny
29.6.2012 11:40   |  

Řeč je o summitu 17 států platících eurem, který převzal vyjednávací štafetu od EU a skončil kolem páté hodiny ráno. Z maratónu si Itálie odnáší trofej v podobě usnesení, že v případě potřeby bude jí a dalším problémovým ekonomikám poskytnuta pomoc, aniž by o ni musely oficiálně žádat, což byl případ Řecka, Irska, Portugalska a čerstvě Španělska a Kypru.

„Potvrzujeme, že jsme pevně odhodláni učinit vše nezbytné, abychom zajistili finanční stabilitu eurozóny, zejména pružným a účinným využíváním stávajících nástrojů EFSF/ESM, s cílem stabilizovat trhy členských států, které dodržují určená doporučení a respektují své další závazky. Vítáme souhlas ECB s tím, že bude zastávat úlohu prostředníka EFSF/ESM při provádění tržních operací účinným a účelným způsobem,“ stojí v prohlášení schůzky proklubu. Tyto věty přesně odpovídají představám Montiho a jeho španělského kolegy Mariana Rajoye, kteří tvrdí, že šetří, jak mohou. Merkelová byla až do rozhodující chvíle proti.


Také čtěte

Eurozóna se shodla na jednotném dohledu a rekapitalizaci bank

EU podpoří růst a pracovní místa 120 miliardami eur

Zhatí Německo eurobondy? Evropská unie připravila plán B


Veřejné přiznání nedostatku hotovosti, „potrestané“ tvrdými výdajovými škrty a předepsanými reformami pod dohledem inspektorů EU, ECB a MMF, nyní Itálii a jiným nehrozí. Příjemci pomoci se sice musí podvolit tlaku Komise na plnění domácích úkolů a urychleně pracovat na snižování dluhů, jde však o opatření, na kterých už v zásadě pracují. „Toto není program jako pro Řecko, Irsko a Portugalsko,“ řekl bez obalu Monti. Detaily, jak bude vstup pod „záchranný štít light“ vypadat, má euroskupina vypracovat na svém nadcházejícím zasedání 9. července.

Autor: Igor Záruba, Brusel

Komentáře

Čtěte také

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku Fotogalerie

Pevnost Akra ukrývá svědectví o nejbizarnějším masakru křižáckých válek. Anglický král Richard I. tu chtěl vyměnit tři tisíce zajatců za jediný dřevěný kříž. Muslimové mu ale… více

Komerční prezentace
Mobilní web