Své miliony od Sazky chce výherce Sportky, Teléfonica a přibývají další

4.4.2011 14:24   |  

aktualizováno Městskému soudu v Praze přihlašují do insolvenčního řízení se Sazkou své pohledávky další věřitelé, jen dnes dopoledne přibylo 16 dalších pohledávek. Převod věřitelských pozic v Sazce od podnikatele Radovana Vítka ke skupině PPF prý naznačuje jmenování Pavla Horáka do prozatiního věřitelského výboru společnosti Moranda.

Svoji pohledávku přihlásil například výherce Sportky, který na začátku března vyhrál 3,35 milionu korun s tím, že Sazka mu zatím vyplatila jen 50 tisíc korun. Přihlásil tak pohledávku za 3,3 milionu korun.

„Při výhře nad dva miliony korun může být výherci v sídle společnosti v den, kdy se osobně přihlásí a je mu zkontrolována platnost potvrzení o sázce, vyplaceno až 400 tisíc korun v hotovosti. Přesnou výši zálohy si zvolí samotný výherce. V ten samý den začne běžet lhůta 60 dnů na vyplacení celé výhry. U výher do dvou milionů korun je výše možné zálohy stejná, lhůta na vyplacení celé výhry je pak 30 dnů,“ vysvětlil pro agenturu Mediafax mluvčí Sazky Jan Tuna.

Pohledávku přihlásila i Telefónica O2 Czech Republic, a to 205,5 milionu korun, jde o dobíjení GO sim karet prostřednictvím terminálů Sazky.


Čtěte také: Současní akcionáři ztratí v Sazce většinu, připustil Ječmínek


Pohledávky za Sazkou nově přihlásilo i 12 provozovatelů terminálů, jde o složené kauce v celkové výši 916 tisíc korun. Firma Nový úklid se zase hlásí o 8500 korun, firma Lidé a Příležitosti zase o 39 tisíc korun.

Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek včera v České televizi uvedl, že nepředpokládá, že se v řízení objeví nějaký nový výrazný věřitel. „Pokud by byl, tak může být i uměle vyvolaný,“ uvedl Ječmínek.

Z uměle vytvářených pohledávek v týdnu obvinila generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka skupina PPF. Obává se, že Hušák uměle vytváří obrovskou pohledávku, aby prosadil zástupce spřátelené firmy do věřitelského výboru společnosti.

Do řízení se dosud přihlásilo 41 věřitelů, někteří z nich ale své pohledávky zase stáhli. Pohledávku do řízení už přihlásila například firma Eto, ke které se dříve hlásil realitní magnát Radovan Vítek, ta chce po Sazce zhruba 254 milionů korun. Sidereus Holdings chce po Sazce přes 413 milionů korun. Firma Bara HK zase zhruba 6500 korun, KKCG SF podnikatele Karla Komárka 408,8 milionu korun. Česká spořitelna pak 215 milionů korun. Věřitelé dosud do insolvenčního řízení přihlásili na splatných pohledávkách zhruba dvě miliardy korun.

Sazka je od úterý 29. března v úpadku, věřitelé, kteří tak dosud neučinili, mají od té doby 30 dní na přihlášení svých pohledávek. První schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci. Pravděpodobnější je druhá varianta, reorganizační plán chce soudu předložit předseda představenstva firmy Aleš Hušák nejpozději 10 dní před schůzí věřitelů.

Sazka už má soudem stanovený i prozatímní věřitelský výbor, jeho členy jsou firmy Moranda, Siderius Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna. Insolvenčním správcem je advokát Josef Cupka. Proti verdiktu Městského soudu v Praze, který Cupku ustanovil insolvenčním správcem advokáta se dnes Sazka znovu odvolala. Její odvolání dostane na stůl Vrchní soud v Praze.

Ten už jednou Sazce vyhověl, a to když v polovině března zrušil verdikt prvoinstančního soudu z druhé poloviny února, kterým městský soud ustanovil Cupku předběžným insolvenčním správcem.

Společnost Moranda, která jako první podala insolvenční návrh na loterijní společnost Sazka, jmenovala podle údajů v insolvenčním rejstříku do jejího prozatímního věřitelského výboru Pavla Horáka. Současně vyměnila členy svých orgánů. Podle informací ČTK tyto změny souvisí s převodem věřitelských pozic v Sazce od podnikatele Radovana Vítka na skupinu PPF.

Rozzlobení trafikanti píšou Kalouskovi

Rebelující trafikanti dnes poslali otevřený dopis ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), nelíbí se jim obviňování, že se kvůli nim nevyplácejí výhry. Agentuře Mediafax to sdělil jeden z provozovatelů, který si ale nepřál zveřejnit své jméno. „Nesouhlasíme s prezentací, že jsme to my provozovatelé, kvůli kterým jsou podávány na finančních úřadech stížnosti na nevyplacené výhry,“ stojí v dopise. Provozovatelé terminálů dopisem reagují na rozhovor s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem v sobotním vydání deníku Dnes. Hušák v něm mimo jiné tvrdí, že řada obstaravatelů přestala loterii provozovat, drží terminály a započítávají si přijaté peníze vůči kauci. Podle něj se takto začala chovat významná část sítě a pro Sazku je to velký problém, který chce řešit. „Nám se na dané situaci nelíbí, že má někdo evidentně zájem na tom, aby síť terminálů byla zlikvidována, a nikdo s tím nic nedělá, resp. nechce dělat. Viz otevřené dopisy. Dále je snaha získat z nás co nejvíce peněz ve formě sankcí. Vykládání si smlouvy podle svého, v nejasných bodech, které tu ovšem nemohu citovat,“ uvedl obstaravatel Sazky Bedřich Beníček.

Autor: mediafax, čtk sal

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web