Svědek: Peníze z vytunelovaných CS Fondů šly i k Tykačovi

aktualizováno Významná část peněz - necelá půlmiliarda korun - z vytunelovaných CS Fondů údajně skončila u bývalého šéfa zaniklé finanční skupiny Motoinvest, nynějšího majitele těžařské společnosti Czech Coal a jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače. Stejná suma prý putovala ke kontroverznímu podnikateli Františku Chobotovi, jenž si později změnil jméno na Bušek.

 ilustrační foto
17.1.2012 20:31   |  

O tunelování hovořil německý obchodník Klaus Peter Schimmelpfennig, který pražskému městskému soudu popisoval okolnosti převodu, v rámci něhož zhruba 1,23 miliardy korun z CS Fondů zmizelo v zahraničí.

Tykač už v letech 2006 až 2008 čelil kvůli tunelu v CS Fondech obvinění, jeho stíhání však státní zástupce zastavil. Chobot o sobě podle médií v 90. letech říkal, že je tunelářem, protože tunelování je v Česku legální. Tykačův mluvčí Jan Chudomel uvedl, že Tykač Schimmelpfenniga nezná, nikdy se s ním nesetkal, nespolupracoval, neobchodoval ani nekomunikoval. Schimmelpfennigovo svědectví je podle Chudomela důsledkem neúspěšného pokusu o vydírání Tykač.


Také čtěte: Tykač ovládl mostecké doly


Asi v polovině loňského roku prý podnikatele kontaktovali lidé vyslaní Chobotem a chtěli „významnou finanční částku“ za to, že nevyužijí procesu v kauze CS Fondů k Tykačově kriminalizaci. Z jejich vyjádření podle Chudomela vyplynulo, že se na vyvedení peněz z CS Fondů podíleli, ale jejich jednání je již promlčeno, na rozdíl od Tykače, který byl stíhán.

Asi 1,23 miliardy korun podle spisu putovalo v březnu 1997 z Česka z účtu společnosti Swirlglen na účet firmy Treuunion v Lucembursku. Schimmelpfennig uvedl, že byl v představenstvu Treuunion, podle Týdne byl majitelem společnosti a založil i Swirlglen. Převod byl ještě předtím na několik dní pozastaven, protože na něj upozornila banka GiroCredit, u níž měla Swirlglen účet. Nakonec ale peníze přeci jen zmizely za hranicemi.

Podle Schimmelpfenniga se o jejich osudu rozhodlo v dubnu 1997. Tehdejšího jednání se prý účastnil Tykač, Chobot a další člověk, který Tykačovi překládal. Schimmelpfennig měl prý kvůli předchozímu zablokování peněz obavu, že pozadí převodu není úplně čisté a firmy Treuunion nebo Swirlglen by mohly čelit civilní žalobě. Chtěl prý po Tykačovi a Chobotovi vysvětlení a záruky, že případné nároky převezme někdo jiný. Tykač údajně nechápal, o jakém riziku Schimmelpfennig hovoří. „Peníze jsou bezpečně v zahraničí, v Československu věc vyzní do ztracena,“ překládala dnes tlumočnice údajný Tykačův výrok ze zápisků Schimmelpfenniga.

Tykač prý také odmítl doložit původ peněz. Chobot pak údajně přišel s návrhem, aby si sumu rozdělili půl na půl s tím, že záruku za rizika na sebe vezme Iceberg. To se Tykačovi podle Schimmelpfenniga nelíbilo a podíl pro Chobota považoval za vysoký. Až poté, co jim Schimmelpfennig pohrozil, že peníze pošle zpět do Česka na účet Swirlglen, prý Tykač kývl. Částku si tak údajně s Chobotem rozdělili, každý měl dostat 27 milionů marek. Podle kurzu z konce dubna 1997 by šlo o 480 milionů korun pro každého.

Autor: nos,čtk

Komentáře

Čtěte také

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu Fotogalerie

Německý energetický koncern Siemens pozastaví všechny plánované investice do větrné energie ve Velké Británii. Firma chce počkat, až bude jasné, jakou podobu dostanou vztahy… více

Komerční prezentace
Mobilní web