Světové pojišťovny čeká krvavý japonský účet

15.3.2011 7:00   |  

Pojišťovny a zajišťovny po celém světě přijde japonská katastrofa na desítky miliard dolarů. Zatím se odhady škod, které zaplatí jen za zemětřesení, pohybují mezi patnácti až pětatřiceti miliardami dolarů. Dopady zatím vyčíslovala jen agentura AIR Worldwide, náklady na tsunami do nich zatím nejsou zahrnuty.

Investoři již promítají budoucí náklady do cen akcií pojišťoven a zajišťoven, takže od minulého pátku padají. Včera se ztráty zajišťovacích gigantů Munich Re, Swiss Re či Hannover Re pohybovaly od 2,5 do 4 procent. „Kvůli povaze destrukce, kombinované s následnými snahami o nápravu škod a evakuaci oblastí, si odhady celkových škod vyžádají určitý čas,“ uvedla Swiss Re, která má zřejmě největší expozici na japonském trhu, v prohlášení.

Skutečné škody, se kterými se japonská ekonomika musí vypořádat, tak budou mnohonásobně vyšší. Nyní se odhadují na zhruba 170 miliard dolarů. Japonsko, ač často sužované přírodními katastrofami, není na zemětřesení nijak výrazně pojištěno - propojištěnost se pohybuje kolem 15 procent.

Zajišťovny do předpokládaných škod nezahrnují havárie jaderných elektráren – ty se prý na soukromý pojistný trh nepřenesou. Náklady by totiž měli nést na základě japonského nukleárního zákona z roku 1961 přímo provozovatelé elektráren. Akcie největšího světového pojišťovatele jaderných rizik, Chaucer, proto včera částečně umazaly své hluboké páteční ztráty (růst dvě procenta po pátečním propadu 8,5 procenta).

Akciím pojišťoven a zajišťoven ale hrozí další tlak kvůli postoji ratingových agentur. Moody’s uvedla, že tyto dva sektory budou čelit těžkým ztrátám, což může vyústit ve zhoršení jejich kreditního hodnocení.

Už nyní je jasné, že v porovnání s předchozími zemětřeseními bude současná japonská katastrofa nejnákladnější. Zatím nejdražším bylo v kalifornském Northridge v roce 1994, za které pojišťovny zaplatily 15,3 miliardy dolarů. Sílí hlasy, že japonské zemětřesení globálně zdraží pojistky – zajistitelé se totiž navíc musejí vypořát s náklady na katastrofy v Austrálii a na Novém Zélandu.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web