Světoví boháči přesouvají majetek do Londýna | E15.cz

Světoví boháči přesouvají majetek do Londýna

Světoví boháči přesouvají majetek do Londýna
Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka
• 
ZDROJ: Harshil Shah, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Jaroslav Bukovský

Švýcarští bankéři utáhnou opasky. Světoví boháči v honbě za diskrétností a slušným výdělkem stále častěji parkují své peníze i limuzíny na londýnských adresách. Tamní správci opulentních majetků klientů, o nichž se sluší nemluvit, hlásí jen za poslední rok 50 miliard liber nových vkladů. V nejvyšších patrech City, kde finančníci míří na nejmovitější klientelu, přistálo podle Asociace britských bankéřů (BBA) loni o 15 procent více peněz než rok předtím.

„Londýn se stal nejvyhledávanější alternativou Švýcarska v oblasti správy bohatství a nahradil v této roli Lucembursko. Migruje sem i řada klientů tamních bank,“ uvádí šéfka Wealth Management Association Liz Fieldová. Růst zájmu o City je znát i z výsledovek tamních hráčů. Zisky bank zaměřených na správu majetku mocných vzrostly podle dat asociace BBA oproti loňsku téměř o čtvrtinu. Největší respekt mezi boháči požívají jména jako Coutts či Barclays Wealth.

Příliv boháčů se vyplácí i vládě. Za pouhý rok odvedly tyto banky na daních bezmála půldruhé miliardy liber. „Boom v privátním bankovnictví a správě majetku je jedním z těch méně viditelných britských úspěchů v poslední době,“ říká šéf BBA Anthony Browne. Podle říjnového průzkumu asociace mezi klienty s majetkem převyšujícím milion liber dokonce Londýn atraktivitou předstihl všechna ostatní velká světová finanční centra, včetně New Yorku či obligátního Curychu.

bankovní centrabankovní centraAutor: E15

Popularita Švýcarska utrpěla v souvislosti s nedávným vyšetřováním americkými úřady. Ty si vzaly tradiční baštu mlčenlivých finančníků na paškál v souvislosti s napomáháním k daňovým únikům bohatých Američanů. Pouhé obavy z toho, že bankovní tajemství vezme za své, vedlo řadu klientů k úprku do jiných zemí. Mementem zůstává v této souvislosti rychlý pád nejstarší privátní švýcarské banky Wegelin. Poté, co se ústav objevil na seznamu vyšetřovatelů z Washingtonu, se boháči přes noc k bance přestali znát.

Komu je Evropa malá, míří na Dálný východ. Kandidátem na světovou finanční jedničku je Singapur: tamější banky již nyní spravují takřka 600 miliard dolarů aktiv, do konce dekády mají zdejší bilance podle některých odhadů narůst na čtyřnásobek.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!