Švýcaři prý změnili názor, uvolnili zabavené Tykačovo zlato

aktualizováno Švýcarský soud odmítl žádost o odblokování zlata v hodnotě 27,7 milionů švýcarských franků (asi 626 milionů korun) patřícího společnosti kontrolované českým finančníkem Pavlem Tykačem. Podle Tykačova mluvčího však poté švýcarská federální prokuratura dospěla k závěru, že původ dva roky blokovaných aktiv je legální, a rozhodla se blokaci ukončit. Švýcarské úřady zlato obstavily před dvěma lety.

Ilustrační foto
10.7.2014 21:05   |  

„Tímto krokem (švýcarská prokuratura) de facto vyloučila jakýkoli podíl Pavla Tykače na trestné činnosti,“ uvedl Tykačův mluvčí Jan Chudomel. „Ani téměř dva roky trvající vyšetřování role Pavla Tykače v případu CS fondů nepotvrdilo jeho podíl na jakýchkoli nelegálních aktivitách,“ dodal.

Podle výnosu tribunálu v Bellinzoně z 5. června existuje podezření, že zlato bylo nakoupeno za peníze pocházející z podezřelých transakcí kolem CS fondů. Soud osoby a firmy označuje písmeny, ale z aktů uvedených ve výnosu vyplývá, že jde o Tykače a CS fondy.

Kauza začala v červenci 2012, kdy se na švýcarský úřad prověřující podezření na praní špinavých peněz obrátila jedna banka v Curychu v souvislosti s aktivy ve výši 46 milionů švýcarských franků na kontě společností patřících Tykačovi. Podezření banky vzbudila klientova snaha převést 880 kilogramů zlata. Banka zároveň upozornila, že Tykač je v ČR vyšetřován.

Z CS fondů zmizelo alespoň 71 milionů marek

Týden po oznámení banky začala švýcarfská federální prokuratura případ vyšetřovat a obstavila všechny zmíněné prostředky. Bylo mezi nimi například 1760 prutů ve zlatě, každý o hmotnosti 500 gramů, celkem v hodnotě 37,3 milionů švýcarských franků. V listopadu téhož roku prokuratura rozhodla, že nechá obstavené zlato v hodnotě 27,7 milionů franků, ostatní zablokovaná aktiva uvolnila. Podle prokuratury je pravděpodobné, že peníze ilegálně získané z CS fondů byly použity na nákup české důlní společnosti, nástupkyně Mostecké uhelné.

Podle soudu bylo z CS fondů v roce 1997 ilegálně vyvedeno 71 milionů německých marek, tedy asi 1,23 miliardy korun. Z této částky Tykačovi údajně připadlo nejméně 20 milionů marek, píše se ve verdiktu. O této částce mluvil v únoru 2012 před českým soudem podnikatel František Bušek, který tehdy prohlásil, že CS fondy tuneloval společně s Tykačem.

Prokuratura vzala za základ částku 20 milionů marek, kterou převedla na švýcarské franky podle kurzu z 11. března 1997. K této částce pak připočetla úroky a došla ke zmíněné částce 27,7 milionů švýcarských franků.

Tykač: zlato je legální

Tykačova společnost se proti obstavení ihned odvolala s tím, že původ prostředků je legální, pochází z dividend dalších společností a nijak nesouvisí s penězi z CS fondů. Stejně tak připomněla, že české soudy loni a letos odmítly obstavit Tykačovi majetek kvůli vyšetřování CS fondů.

Soud v Bellinzoně ale uvedl, že české soudy nerozhodovaly o meritu věci, ale o obstavení Tykačova majetku. Není prý proto možné vyloučit, že tyto prostředky pocházely z předcházející trestné činnosti, uvedl verdikt.

Soud připomíná, že podezřelá aktivita kolem zlata v curyšské bance, která vedla švýcarské úřady k akci, se odehrávala v době, kdy česká prokuratura připravovala obnovení vyšetřování CS fondů. Podle soudu se tato okolnost nezdá bezvýznamná. Krok, na který banka upozornila, mohl ztížit vystopování těchto aktiv, uvádí rozsudek.

Dokud přetrvávají pochyby o legálním původu prostředků, je ve veřejném zájmu, aby zůstaly v rukou justice, uvádí soud. Vyzval nicméně prokuraturu, aby Tykače co nejdřív vyslechla.


Čtěte také:

Podle švýcarského soudu exmanažeři MUS podvedli vládu

Manažeři v kauze Mostecké uhelné podají odvolání ke švýcarskému soudu

Kauza CS fondy: Válková stáhla stížnost Benešové ve prospěch Tykače

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web