Švýcarská centrální banka dosáhla rekordního zisku, vydělává na devizových rezervách | E15.cz

Švýcarská centrální banka dosáhla rekordního zisku, vydělává na devizových rezervách

31. října 2016 • 11:19

Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala za první tři čtvrtletí rekordní zisk 28,7 miliardy švýcarských franků (716 miliard korun). Za ziskem stály především příjmy plynoucí z rozsáhlých devizových rezerv banky, napsala agentura Reuters.

Centrální banka svůj zisk rozděluje mezi federální vládu a jednotlivé švýcarské kantony. K zisku přispěla rovněž záporná depozitní sazba, která v podstatě představuje zpoplatnění komerčních bank za uložení přebytečných peněz u SNB.

Investice centrální banky v zahraničních měnách se oproti konci loňského roku zvýšily o 12 procent na zhruba 666 miliard švýcarských franků. Tento nárůst byl důsledkem snahy SNB oslabit domácí měnu. Příjmy z těchto investic v období od ledna do září přesáhly 20 miliard švýcarských franků.

Výnos českého státního dluhopisu byl krátce nejnižší na světě, překonal i Švýcarsko

Šéf SNB Thomas Jordan před týdnem uvedl, že švýcarský frank zůstává výrazně nadhodnocený a že centrální banka by v případě potřeby mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb. Silná domácí měna podkopává konkurenceschopnost švýcarských exportérů na zahraničních trzích.

Kurz švýcarského franku k euru v posledním roce:

EURCHF Chart

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!