Švýcarská centrální banka je ve ztrátě, může za to silný frank

Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala v prvním pololetí ztrátu 50,1 miliardy švýcarských franků (1,3 bilionu korun). Důvodem je posílení franku vůči euru, které způsobilo pokles hodnoty eur v držení banky. Ve stejném období loni banka hospodařila se ziskem 16 miliard švýcarských franků.

 Švýcarský frank (ilustrační foto)
31.7.2015 10:34   |  

SNB v lednu překvapila finanční trhy, když opustila svoji politiku, v rámci které bránila euru klesnout pod 1,2 franku. SNB zavedla limit pro vývoj kurzu před několika lety na ochranu domácí ekonomiky. Zrušení limitu způsobilo prudký růst domácí měny a euro se nyní kupuje za 1,06 franku. Banka kvůli tomu již v prvním čtvrtletí vykázala rekordní ztrátu.

Hospodaření centrální banky je závislé na vývoji cen zlata, devizových kurzů a širších finančních trhů. Loni centrální banka vykázala zisk 38,3 miliardy švýcarských franků.


Čtěte prognózu: Silný frank pošle Švýcarsko do recese


Ztráta z devizových rezerv činila v pololetí zhruba 47,2 miliardy švýcarských franků. Banka uvedla, že na jejím celkovém portfoliu rezerv měly na konci června eura podíl 42 procent a dolary 32 procent. Ztráta z držení zlata, jehož hodnota je stanovena v dolarech, činila 3,2 miliardy švýcarských franků.

Úkolem SNB je, stejně jako u většiny ostatních centrálních bank, zajistit cenovou stabilitu a banka není povinna vykazovat zisk. Zisk banky je však přerozdělován jejím majitelům, kterými jsou vláda a 26 kantonů, a banka má také soukromé akcionáře, protože je veřejně obchodována, upozornil The Wall Street Journal.


Čtěte také:

Švýcarsko šokovalo trhy: frank vyletěl o 30 procent, koruně situace svědčí

Švýcarsko zhoršilo výhled ekonomiky, obává se dopadů řecké krize

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web