Švýcarská centrální banka je ve ztrátě, může za to silný frank

Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala v prvním pololetí ztrátu 50,1 miliardy švýcarských franků (1,3 bilionu korun). Důvodem je posílení franku vůči euru, které způsobilo pokles hodnoty eur v držení banky. Ve stejném období loni banka hospodařila se ziskem 16 miliard švýcarských franků.

 Švýcarský frank (ilustrační foto)
31.7.2015 10:34   |  

SNB v lednu překvapila finanční trhy, když opustila svoji politiku, v rámci které bránila euru klesnout pod 1,2 franku. SNB zavedla limit pro vývoj kurzu před několika lety na ochranu domácí ekonomiky. Zrušení limitu způsobilo prudký růst domácí měny a euro se nyní kupuje za 1,06 franku. Banka kvůli tomu již v prvním čtvrtletí vykázala rekordní ztrátu.

Hospodaření centrální banky je závislé na vývoji cen zlata, devizových kurzů a širších finančních trhů. Loni centrální banka vykázala zisk 38,3 miliardy švýcarských franků.


Čtěte prognózu: Silný frank pošle Švýcarsko do recese


Ztráta z devizových rezerv činila v pololetí zhruba 47,2 miliardy švýcarských franků. Banka uvedla, že na jejím celkovém portfoliu rezerv měly na konci června eura podíl 42 procent a dolary 32 procent. Ztráta z držení zlata, jehož hodnota je stanovena v dolarech, činila 3,2 miliardy švýcarských franků.

Úkolem SNB je, stejně jako u většiny ostatních centrálních bank, zajistit cenovou stabilitu a banka není povinna vykazovat zisk. Zisk banky je však přerozdělován jejím majitelům, kterými jsou vláda a 26 kantonů, a banka má také soukromé akcionáře, protože je veřejně obchodována, upozornil The Wall Street Journal.


Čtěte také:

Švýcarsko šokovalo trhy: frank vyletěl o 30 procent, koruně situace svědčí

Švýcarsko zhoršilo výhled ekonomiky, obává se dopadů řecké krize

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web