Švýcarská centrální banka loni vydělala v přepočtu bilion korun

Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala za loňský rok zisk 38,3 miliardy švýcarských franků (téměř bilion korun), zejména díky růstu hodnoty devizových a zlatých rezerv. Její hospodářský výsledek se tak prudce zlepšil po ztrátě 9,1 miliardy švýcarských franků v předchozím roce. Tehdy byl příčinou pokles ceny zlata.

Švýcarské franky
6.3.2015 14:24   |  

Centrální banka nicméně varovala, že vzhledem k nestálosti finančních výsledků nemůže do budoucna zaručit akcionářům vysoké dividendy. Akcionáře banky tvoří hlavně švýcarská federální vláda a jednotlivé švýcarské kantony.

SNB podle agentury Reuters potvrdila, že za loňský rok vyplatí akcionářům dvě miliardy švýcarských franků. V předchozím roce se akcionáři museli obejít bez dividend. Centrální banka dnes rovněž oznámila, že hodnota jejích devizových rezerv se v únoru zvýšila na rekordních 509,25 miliardy švýcarských franků z lednových 498,46 miliardy.

Podle analytiků stálo za růstem hodnoty rezerv zejména mírné oslabení švýcarského franku, jehož kurz od konce ledna klesl vůči euru o dvě procenta. V lednu švýcarská měna výrazně posílila, když centrální banka zrušila limit pro růst kurzu franku vůči euru.


Čtěte také:

Prognóza: Silný frank pošle Švýcarsko do recese

Švýcarsko se prý připravuje na intervenci proti silnému franku

Švýcarsko šokovalo trhy: frank vyletěl o 30 procent, koruně situace svědčí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web