Švýcarská národní banka je ostře proti referendu o zlatu

Švýcarská národní banka (SNB) se dnes důrazně postavila proti návrhu, který ji chce přimět k výraznému zvýšení podílu zlata v jejích rezervách a zabránit jí v prodeji tohoto drahého kovu. O návrhu budou příští neděli Švýcaři rozhodovat v referendu.

Ilustrační foto zlatých rezerv
23.11.2014 18:01   |  

Návrh, který předložila národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), požaduje, aby centrální banka držela nejméně 20 procent svých rezerv ve zlatě a aby stáhla do Švýcarska zlato, které má v zahraničí. V říjnu se zlato na rezervách SNB podílelo 7,8 procenta.

SNB upozorňuje na to, že kdyby musela mít mnohem vyšší rezervy ve zlatě, podstatně by jí to zvýšilo náklady a oslabilo schopnost intervenovat na devizovém trhu. „Tato iniciativa je nebezpečná, protože by vedla k oslabení SNB,“ řekl dnes guvernér SNB Thomas Jordan.

„Spojení minimální podílu zlata v rezervách s faktickým zákazem jeho prodeje by velmi výrazně omezilo manévrovací možnosti naší měnové politiky,“ dodal guvernér podle agentury Reuters.

Banka kvůli zlatu loni prodělala miliardy
SNB loni kvůli propadu cen zlata utrpěla čistou ztrátu devět miliard švýcarských franků (přes 200 miliard Kč) a samotný pokles cen zlata ji připravil o 15 miliard franků. Cena zlata se loni propadla o 28 procent a zaznamenala nejprudší celoroční pokles za 32 let. Dolů ji stáhl přechod investorů k rizikovějším aktivům v souvislosti s oživováním světové ekonomiky. Ke zlatu, které se považuje za bezpečnou investici, se investoři obvykle uchylují v obdobích hospodářské a politické nejistoty.

Iniciativa nazvaná zachraňte nám švýcarské zlato by podle Jordana především podkopala schopnost SNB bránit se posílení kurzu švýcarského franku za úroveň 1,20 CHF k euru, což je nyní jeden z hlavních nástrojů její měnové politiky.

SNB by v případě schválení návrhu musela ke každému euru, které v rámci intervence koupí, nakoupit i odpovídající množství zlata, aby udržela jeho podíl v rezervách. To by měnové intervence banky značně prodražilo.

Podpora iniciativy mezi švýcarskými voliči v poslední době zřetelně klesla. Podle středečního průzkumu mínění se podpora návrhu snížila na 38 procent ze 44 procent před měsícem.

Vývoj cen zlata za poslední 2 roky:


Čtěte také:

Centrální banky přikupují zlato, prodělávají přitom stovky miliard dolarů

Švýcarská národní banka vsadila na zlato. Prodělala miliardy franků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web