Telekomunikace: ze sprintera vytrvalcem

22.9.2009 8:04   |  

Dříve ofenzivní, dnes defenzivní – to jsou telekomunikace. Asi nikdy už nebudou nejrychleji rostoucím odvětvím ekonomiky, jejich akcie nikdy nebudou patřit mezi skokany roku, avšak na střednědobém až dlouhodobém horizontu se budou držet na předních příčkách. Jak je to možné? Udržitelnost, to je vlastnost, kterou se mohou pyšnit dnešní vládci ve světě telekomunikací. Mají stabilní tržby a vyplácejí vysoké dividendy.

Trochu historie

Telekomunikační firmy prošly zvláštním vývojem. V devadesátých letech patřily k hlavním hitům burzovních spekulací. Podobně jako internetovým firmám jim byl predikován nekonečný růst. Akcie se obchodovaly za nesmyslné hodnoty, mnohdy více než stonásobek ročních zisků. Pak přišlo na přelomu tisíciletí vystřízlivění. Některé akcie se na své maximální hodnoty v tomto století pravděpodobně už nedostanou, leda že bude rohlík stát deset eur.

Dnes patří k defenzivním titulům se stabilními tržbami a vyplácejí vysoké dividendy podobně jako ještě před dvěma lety největší světové banky před tím, než se dostaly do astronomických ztrát. Na rozdíl od bank, které v předchozích letech vytvářely zisky uměle, telekomunikacím nehrozí odpisy špatných aktiv. Přesto i telekomunikační firmy hrají s akcionáři trochu hru a v některých případech nejsou vysoké dividendy dlouhodobě udržitelné.

Největší hráči

Podívejme se na přehled největších veřejně obchodovatelných telekomunikačních společností. Na první pohled se nejlépe mohou jevit některé tituly s vysokým dividendovým výnosem. Při bližší analýze však zjistíme, že většina z nich vyplácela poslední dividendy z výnosů předcházejících let. To je případ i české Telefóniky O2, jejíž dividenda představovala poslední dva roky více než deset procent tržní ceny akcie, ovšem na dividendách rozdělovala více než dvojnásobek ročních zisků společnosti. Příští rok už nebude mít z minulých let co rozdělovat, takže lze očekávat výrazně nižší dividendu. FINEZ Investment Management předpokládá příští rok u Telefóniky O2 dividendu ve výši 20 až 30 korun na akcii. Podobně očekává nižší dividendy u Deutsche Telekom i France Telecom.

Perličky pro investory

Po hlubší analýze bych za nejatraktivnější z „big 20“ označil China Mobile, aktuálně šestou největší firmu světa dle tržní kapitalizace. Firma má oproti jiným úctyhodnou ziskovou marži 26 procent, z tržeb necelých 73 miliard dolarů vytvořila v uplynulém roce zisk 16,5 miliardy. Zároveň na dividendách vyplácí méně než polovinu zisku, je zde tedy velký prostor pro zvyšování dividend v budoucích letech. Aktuálně má zhruba 450 milionů zákazníků, přesto má stále velký potenciál rozšiřovat základnu uživatelů mobilů a internetu.

Ještě lepší fundamenty má brazilská Brasil Telecom Participacoes, kterou jsem zařadil na konec tabulky jako bonbonek navíc, i když by velikostí byla asi na padesátém místě. Akcie se obchoduje zhruba za sedminásobek ročních zisků. Dividendový výnos, mírně přes šest procent, přičemž na dividendách vyplácí také méně než polovinu zisků. Podobně jako China Mobile má navíc další prostor pro získání nových zákazníků, a tudíž navyšování tržeb. Oproti tomu telekomunikační společnosti na rozvinutých trzích v Evropě, USA i Japonsku už mají celý trh dávno rozebraný a tržby mohou navyšovat pouze nabídkou nových služeb stávajícím zákazníkům nebo akvizicemi konkurenčních firem.

Pro drobné investory se nabízí možnost investovat do telekomunikací prostřednictvím podílových fondů. Globální podílový fond zaměřený na telekomunikační firmy má v nabídce Credit Suisse, Fortis, KBC a ING. Aktuálním složením portfolia i fundamenty jsou si velmi podobné. Historicky nejlepší výkonnost má fond od firmy Fortis, který na pětileté periodě překonává srovnávací index MSCI World Telecom Services o úctyhodných 17 procentních bodů.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management Praha

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web