Tlak na centrální banky se stupňuje | E15.cz

Tlak na centrální banky se stupňuje

Tlak na centrální banky se stupňuje
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Rostoucí nejistota na finančních trzích vystupňovala tlak na úrokové sazby centrálních bank. Jako první zareagovala Reserve Bank of Australia (RBA), která snížila sazby o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Australská centrální banka tak reagovala na zhoršující se dluhovou krizi eurozóny a obavy ze zpomalení ekonomického růstu v Číně, který je největším obchodním partnerem Austrálie.

„Nedávné ekonomické indikátory naznačují další zhoršování situace v Evropě a postupující zpomalení čínského růstu,“ uvedl guvernér RBA Glen Stevens. „Další oblasti Asie se z velké části zotavily z následků loňských přírodních katastrof, ale výhled zůstává nejasný a mohl by být negativně poznamenán zpomalením v Číně,“ dodal Stevens. Australská centrální banka přitom úrokové sazby snížila o půl procenta už minulý měsíc. Od té doby australské akcie a australský dolar přišly o deset procent.

Pozornost se v současné době přesouvá do Evropy, kde o sazbách rozhoduje Evropská centrální banka a zítra centrální britská banka Bank of England.

„Centrální bankéři se dostávají pod značný tlak, aby konečně přeměnili slova o přírůstkových opatřeních v činy. Pokud tak neučiní, anebo tak učiní příliš pozdě, můžeme očekávat roztočení spirály zkázy,“ konstatoval Stegan Angele ze společnosti Swiss & Global Asset Management.

Evropská centrální banka od prosince drží základní úrokovou sazbu opět na historickém minimu jednoho procenta. V současné době přitom sílí tlak na snížení sazeb na nové historické minimum. „Pro hovoří vyvážená inflační rizika a nejistý ekonomický výhled s řadou rizik na spodní straně predikce,“ dodal Angele.

Úrokové sazby, ECBÚrokové sazby, ECBAutor:

Bank of England drží základní sazbu na půl procentního bodu od března 2009. Krize eurozóny táhne dolů finanční trhy, a tak by čtvrteční snížení úrokových sazeb ve Velké Británii nebylo žádným překvapením.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!