Tok peněz se zrychlil, přesto jsme v regionu poslední

Platební morálka firem se ve třetím čtvrtletí zlepšila, své závazky podniky hradily v průměru za 73 dnů. To je o dva dny lepší výsledek než v předešlém čtvrtletí a o tři dny méně než v roce 2013. Nejhůře se daří plnit závazky firmám podnikajícím ve zdravotnictví a stavebnictví.

 ilustrační foto
2.12.2014 9:12   |  

Statistika vyplývá z pravidelné analýzy společnosti ČSOB Factoring. Ve srovnání s okolními sledovanými státy platí tuzemské firmy své závazky nejpozději. O devět dní dříve dostanou své peníze firmy na Slovensku. V Německu se pak pohledávka od vystavení faktury k firmě dostane v průměru dokonce za 41 dnů.

„Tok peněz se v Česku zrychlil. Znamená to tedy logicky i rychlejší úhrady závazků dodavatelům. V řadě oborů, které prostřednictvím factoringu financujeme, ale vidíme, že firmy se stále potýkají s nedostatkem provozního kapitálu, jehož doplnění může navíc uvolnit prostředky, které by mohly investovat do svého rozvoje,“ uvedl předseda představenstva společnosti ČSOB Factoring Tomáš Morávek.

Nejviditelnější zlepšení platební morálky proti roku 2013 zaznamenává potravinářství, které si polepšilo ze 76 na 66 dní. Stejně tak v automobilovém průmyslu došlo k urychlení placení závazků o deset dní a obor tak vévodí statistice s nejlepším výsledkem průměrné doby plateb s 56 dny.

Jaká je platební morálka v regionu - platby od vystavení faktury
Země3Q 20142Q 20142013
Česko737576
Německo414141
Slovensko645360
Francie636364
Rakousko484550

Zdroj: ČSOB Factoring

Jak se splácí v jednotlivých oborech

Pramen: ČSOB Factoring


Čtěte také:

Platební morálka upadá, firmy proplácí faktury až za dva a půl měsíce

Návštěvu z „berňáku“ za poslední roky zažila víc než půlka firem

Kobra odhalila krácení daní za 253 milionů, obviněno bylo šest lidí


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web