TOP 500 největších firem v regionu: z Česka je každá šestá

V žebříčku 500 největších firem ve střední a východní Evropě podle tržeb je 84 z Česka, o čtyři více než loni. Pozici leadera mezi tuzemskými firmami si udržela Škoda Auto (v celkovém žebříčku obsadila třetí místo) před energetickou společností ČEZ (šesté místo). V první dvacítce firem s nejvyššími tržbami se ještě umístily RWE Transgas (14. místo) a Agrofert Holding (19. místo). Vyplývá to z výsledků žebříčku CE TOP 500 společnosti Deloitte.

 dílčí snímek Škody Rapid
5.9.2012 11:40   |  

Největší firmy v regionu zaznamenaly meziročně nárůst výnosů o 9,8 procenta (dle mediánu). Celkové výnosy českých firem v žebříčku vzrostly o 18 procent na 120,3 miliardy eur, což odpovídá 17 procentům celkových tržeb v regionu ve výši 707,4 miliardy eur. To je nad úrovní výnosů z roku 2008, tedy před dopadem globální recese.

„Po celou dobu krize české firmy v žebříčku CE TOP 500 setrvale rostou jak co do počtu, tak pokud jde o podíl na celkových tržbách. Přes relativně horší výkon české ekonomiky oproti Polsku či Slovensku to není překvapivé – hlavními tahouny českých firem jsou velcí exportéři, přičemž problémy naší ekonomiky se soustřeďují na domácí poptávku,“ poznamenal k výsledkům vedoucí partner Deloitte v ČR Josef Kotrba.


TOP 500 firem v regionu střední a východní Evropy (dle tržeb)


Přestože celková výše výnosů vypadá u předních podniků ve středoevropském regionu příznivě, klesla v průběhu roku 2011 průměrná čistá ziskovost o 3,5 procenta. Výsledky za první tři měsíce roku 2012 ukazují pokračující nárůst výnosů, avšak pouze o poloviční hodnotu, než tomu bylo v roce 2011. To může předznamenávat další blížící se zpomalení ekonomiky.


Čtěte také:

Česko si v konkurenceschopnosti pohoršilo, vede Švýcarsko

Export sahá po miliardách, chybějí peníze státu a bank

Šéf průmyslníků Hanák: Nezvěte už dalajlamu, poškozuje export


„Ani skutečnost, že si země v našem regionu vedou lépe než mnoho společností v jiných regionech, neznamená, že jsme jakkoli imunní vůči téměř každodennímu vlivu turbulencí, které i nadále otřásají našimi propojenými ekonomikami,“ uvedl Alastair Teare, generální ředitel společnosti Deloitte ve střední Evropě.

Daří se bankám i automobilkám, pohoršili si stavebníci

Z pohledu jednotlivých odvětví se stejně jako loni dařilo tuzemskému finančnímu sektoru, zejména bankám a pojišťovnám. ČSOB se v celkovém žebříčku mezi bankami umístila na druhém místě, Česká spořitelna na třetím místě a Komerční banka na šestém místě.

Mezi pojišťovnami si drží druhou pozici Česká pojišťovna, za ní následuje Kooperativa pojišťovna.

V odvětví výroby dominuje mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, dvanácté místo patří výrobci automobilů v Nošovicích Hyundai Motor Manufacturing Czech.

V žebříčku sestaveném podle odvětví stavebnictví si české firmy v regionu mírně pohoršily. Metrostav obsadil páté místo, Skanska osmé, Eurovia CS deváté a Strabag desáté místo.

Podle ukazatele tržní kapitalizace si v regionu první pozici drží energetická firma ČEZ před polskými bankami PKO BP a Pekao. Z tuzemských firem se na devátém místě umístila Komerční banka a na třináctém místě Telefónica Czech Republic.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web