Toxické úvěry rostou. Jejich objem se vyšplhal na 1,2 bilionu eur

Meziročně vzrostl objem nesplacených úvěrů v evropských bankách o 100 miliard eur na 1,2 bilionu eur (přibližně 32 bilionů korun). Zpráva zhoršuje obavy o stavu problémového bankovnictví zejména v periferních zemích Evropy.

Velikost toxických úvěrů rasta
29.10.2013 19:10   |  

Navzdory optimismu investorů a rostoucím ekonomickým ukazatelům, které naznačují konec evropské krize, se objem nesplacených úvěrů zvýšil. Na konci roku 2012 banky držely v špatných půjčkách 1,19 biliard eur, zatímco rok předtím to bylo o téměř 100 miliard eur méně. Evropská centrální banka (ECB) považuje za toxické půjčky, při kterých nebyla uskutečněna splátka více než 90 dní.

Údaje, které zveřejnil portál cnbc.com, vyvolávají otázky o dopadu na finanční trhy, pokud by byly banky donuceny se riskantních úvěrů zbavit. Tím se mají zabývat také nové stresové testy bank, které minulou středu oznámila ECB. Systémově 128 nejdůležitějších bank v Evropě se podrobí ročním testům kvality rizikových úvěrů i aktiv a kapitálové přiměřenosti. Trhy se obávají zejména o banky v zemích na periferii eurozóny – o Itálii, Španělsku, Řecku a Irsku.

Další impuls pro úvěrové trhy

„S nejistou ekonomickou situací je obtížné předvídat jakýkoliv významný pokles nebezpečných úvěrů v Evropě. Věříme, že toxické úvěry budou příští roky pokračovat v růstu, což na již vzkvétající úvěrové trhy přinese další impuls,“ řekl pro CNBC Richard Thompson, analytik společnosti PwC.

„Evropské banky začaly snižovat jejich expozici vůči nesplaceným úvěrům prostřednictvím prodeje jejich portfolii. Proto globální hráči úvěrového trhu obracejí svou pozornost právě na tento region. Odhaduje se, že rozvahy bank v Evropě obsahují až jednu biliardu eur, čímž daleko přesahují například Spojené státy,“ míní dál Howard Roth a Christopher Seyarth, partneři Ernst & Young.


Také čtěte:

Tuzemská LBBW prý míří do rukou České spořitelny. Za 1,3 miliardy

Americkým bankám hrozí pokuty, do hypoték míchaly „toxický odpad“

Banka Lehman Brothers svou smrtí děsí ještě po pěti letech


Autor: bre

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web