Transparency už je pro stát moc drahá

1.2.2012 6:56   |  

S velkou slávou ministerstvo zemědělství loni na jaře oznámilo, že kvůli průhlednosti chystaného miliardového tendru státních Lesů ČR na pěstební a těžební práce bude spolupracovat s českou pobočkou Transparency International (TIC). Spolupráce ale na konci roku po vypršení smlouvy v tichosti skončila a zatím nepokračuje. Důvodem nejsou rozdílné názory na tendr, ale peníze.

Ministerstvo za poradenské služby TIC podle důvěryhodného zdroje E15 loni zaplatilo 1,35 milionu korun. Pro srovnání, celý rozpočet Transparency činil v roce 2010 něco přes osm milionů korun. V době, kdy stát šetří a MZe musí pro letošní rok seškrtat zhruba desetinu provozních výdajů, tedy asi 400 milionů korun, chce i úspornější smlouvu s Transparency. Na nižší ceně se ale obě strany zatím nedohodly. Další jednání se má uskutečnit ve čtvrtek.


Čtěte také: Lesy ČR pospíchají s tendrem


„Pokud se domluvíme, bude to jen ku prospěchu věci,“ uvedla ředitelka komunikace MZe Kateřina Böhmová. Samotnou cenu nekomentovala. Transparency podotýká, že neradila jen s tendry na lesnické práce, ale i s pravidly pro sponzoring nebo kontrolními mechanismy. „Částka odpovídá 12 měsícům práce tří analytiků a jednoho právníka a externím právním analýzám, které jsme si pro toto poradenství pořizovali. Takový rozsah práce nelze dělat dobrovolnicky,“ vypočítal ředitel organizace David Ondráčka.

Šéf české TIC argumentuje také tím, že vzhledem k know-how a nezávislému postavení organizace dostalo ministerstvo velmi dobrou službu a pokud LČR dokončí tendry podle daných doporučení, bude to pro státní podnik podle Ondráčky znamenat zisky v řádu miliard korun. „V ceně našich poradenských služeb problém není. Vedení rezortu zemědělství se prostě musí rozhodnout, jestli o další spolupráci s námi stojí, nebo ne,“ podotkl.

Transparency žije z dotací, grantů a darů. Podle výroční zprávy za rok 2010 dosáhly její příjmy celkem 8,2 milionu korun, z toho dotace činily 4,9 milionu a příspěvky a dary tři miliony. Výnosy z vlastní činnosti byly pouze 330 tisíc.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web