Treichl se opřel do politiků kvůli Baselu III

19.5.2011 8:13   |  

Doslova pozdvižení vyvolala v Rakousku vyjádření šéfa Erste Group Andrease Treichla na adresu tamních politiků. Po sérii trpělivého upozorňování na znevýhodňování bankovnictví vlivem implementace nových pravidel kapitálové vybavenosti známých jako Basel III, nešel tentokrát pro ostrá slova daleko a politickou elitu nařkl z neschopnosti postavit se požadavkům Basel III, které – podle Treichla – pramení mimo jiné z jejich nedostatečného ekonomického vzdělání.

„Je to nestydatost a značná chyba. Naši politici jsou příliš hloupí, zbabělí a nechápaví – protože nemají povědomí o ekonomice - na to, aby se postavili novým požadavkům na kapitál. Poškodí to Rakousko i nás, propadneme zpět za další země,“ prohlásil Treichl na adresu regulace Basel III, která podle něj značně znevýhodňuje tradiční banky oproti investičním.

„Obávám se, že pan Treichl je ztělesněním neslušnosti. Vezme státní pomoc v řádu miliard a následně sobě vyplácí milionové honoráře,“ zaznělo z úst generálního sekretáře FPÖ Haralda Vilimskyho. Obsahově dal zčásti Treichlovi zapravdu, strefil se ale právě do čerstvě odhlasovaného zdvojnásobení bonusů dozorčí rady za rok 2010 z předchozích 350 tisíc eur pro každého člena na 700 tisíc eur. Zdvojnásobení na 2,79 miliardy eur se dočkal také Treichlův osobní bonus za rok 2010.

Logická kritika mířila také z řad investorů. „Ano, není to dividenda, co bylo navýšeno o 100 procent, ale je to odměna dozorčí rady. To je fatální signál,“ uvedl jeden z investorů Erste Rupert Staller a připomněl Treichlovi jeho vlastní slova, kritizující přehnané bankovní bonusy.


Čtěte také: Treichl: S problémy Španělska a Itálie by si EU nedovedla poradit


Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Na fotbalový stánek Bohemians má zálusk developer Ekospol

Na fotbalový stánek Bohemians má zálusk developer Ekospol E15 exkluzivně

Do vleklé hry o fotbalový stadion Ďolíček v Praze Vršovicích vstoupil podle informací deníku E15 nový hráč. Developerská společnost Ekospol realitního podnikatele Evžena Korce je… více

Komerční prezentace
Mobilní web