Třetí pokus: Exportní banka opět prodává dluhy u slovenské ocelárny

Napotřetí zkusí Česká exportní banka prodat pohledávku ve výši 4,6 miliardy korun za slovenskou ocelárnou Slovakia Steel Mills (SSM). Předchozí dva pokusy skončily bez vítěze. Banka oslovila uchazeče z druhého kola s nejlepšími nabídkami, tedy ukrajinskou firmu KVV Group a slovenskou Arca Capital, aby dodali doplněné nabídky, píše deník Dnes.

Ilustační foto
3.10.2014 9:22   |  

Česká státní banka půjčila ocelárnám v roce 2007 miliardy na vybudování závodu výměnou za to, že technologie dodají čeští exportéři. Ocelárny začaly vyrábět v roce 2011, v následujících dvou letech ale každý rok vykázaly ztráty ve výši zhruba miliardy korun. Exportní banka se pak letos v červenci poprvé pokusila pohledávky za SSM prodat. Firma na začátku září uvedla, že plánuje požádat o ochranu před věřiteli.

V prvním kole výběrového řízení na odkup pohledávky projevili zájem mimo jiné skupina J&T, továrník Zdeněk Zemek, investiční skupina Arca Capital či ukrajinská skupina KVV Group. Nyní se podle deníku utkají o pohledávku obálkovou metodou poslední dva uvedení zájemci.

Šéf České exportní banky Karel Bureš nechtěl sdělovat detaily, deníku jen řekl, že banka se bude nabídkami zabývat příští týden a hlavním kritériem bude spolu s cenou jednorázové a rychlé vypořádání obchodu. Cena bude zřejmě podstatně nižší než výše pohledávky, třeba KVV Group oznámila, že nabídla v přepočtu zhruba dvě miliardy korun.


Čtěte také:

Bez podpory státu nemůžeme vyvážet, bojí se exportéři. Žádají vládu o pomoc

CzechTrade podpoří vývozce na osmi nových trzích

editel České exportní banky Klumpar rezignoval, nahradí ho Bureš

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web