Třetina Čechů si ulívá peníze a před partnerem to tají. Překvapivě hlavně mladí a staří

Je to jedna z mála záležitostí, kde se chovají stejně dvě generace. Třetina Čechů žijících v manželském nebo partnerském svazku má tajnou finanční rezervu. A nejčastěji jsou to mladí do 30 let a lidé nad 50 let, tedy dvě odlišné věkové skupiny. Přitom nejde o malé částky, u každého desátého muže či ženy je tato částka vyšší než tři měsíční příjmy. Vyplývá to z průzkumu ING Bank Svět spoření.

 ilustrační foto
10.9.2013 14:25   |  

Více než pětina respondentů pak potvrdila, že má skryté úspory do výše tří platů. „O tom, co vede české muže a ženy k vytváření tajných finančních rezerv, můžeme jen spekulovat. Důvody budou u každého velmi individuální. Nejčastěji pravděpodobně půjde o pocit svobody a finanční nezávislosti, schopnost dopřát si osobní věci či prožitky bez vědomí partnera nebo naopak o touhu partnera při výročí překvapit nějakou nečekanou pozorností,“ komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank v ČR.

Anketa

Domníváte se, že mít tajnou finanční rezervu v partnerském vztahu je účelné?

Ano   75% Ne   25%

V anketě hlasovalo 161 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Vaníček navíc takové chování neodsuzuje: „Pokud rodina finančně nestrádá, a veřejná výše úspor domácnosti je dostatečně vysoká pro krytí neočekávaných výdajů, není na tajných rezervách jednoho nebo i obou partnerů nic špatného.“

Hodně zajímavá je i statistika, že 41 procent domácností v Čechách spravuje rodinné finance z oddělených osobních účtů partnerů, které k vytváření tajných rezerv přímo vybízejí.

Dalších 39 procent má pouze společný účet s partnerem a necelá pětina dotazovaných má společný účet s partnerem a zároveň i vlastní účet.

Jak češi zacházejí se svými penězi

Pramen: ING Bank

„Pro efektivní správu rodinných financí je dobré, když mají oba partneři přehled o celkových příjmech i výdajích domácnosti a alespoň o větších položkách také společně rozhodují. Nezáleží na tom, zda peníze odcházejí ze společného účtu nebo zda rodina vede výdaje ve formě domácího účetnictví, důležité je nastavení pravidel, aby z domácnosti neodtékaly peníze například za duplicitní položky nebo zbytné výdaje,“ radí na závěr Vaníček.


Čtěte také:

Devět z deseti Čechů se považuje za finančně zodpovědné

Pojištění schopnosti splácet – nutnost nebo luxus?

Mám dluhy, jak postupovat?


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web