Třetina podniků kvůli krizi změnila svou banku

20.4.2011 14:15   |  

Hospodářská krize donutila podnikatele daleko více promýšlet své výdaje za bankovní služby a více než třetina z nich si sjednala výhodnější produkty u jiné banky. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků (AMSP ČR) mezi živnostníky a majiteli firem, který iniciovala GE Money Bank.

Na tuto situaci zareagovaly především středně velké banky, které pružně přizpůsobily nabídku novým potřebám ze strany podnikatelů. „Za první dva měsíce roku 2011 jsme zaznamenali meziroční růst nově poskytnutých úvěrů malých a středních firem o 3,7 procenta, zatímco trh se meziročně propadl o 21,9 procent,“ říká Jiří Patera, ředitel úvěrových produktu pro podnikatele a firmy GE Money Bank.

Přístup bank k podnikatelům se podle průzkumu postupně zlepšuje. Před dvěma lety bylo s přístupem bank nespokojeno 71 procent respondentů, nyní je to 59 procent. „Z pohledu budoucích nákladů na finanční služby, může mít do jisté míry nuceně získaný lepší přehled o trhu bankovních produktů ve výsledku pozitivní vliv na jejich další hospodaření,“ uvedl předseda představenstva asociace Karel Havlíček.


Máte za to, že se zlepšil přístup Vaší banky k Vám oproti stavu před rokem?

Zdroj: ASMP ČR


Téměř 80 procent podnikatelů a firem v průzkumu také uvedlo, že považuje poplatky za mezinárodní transakce za příliš vysoké. Více než polovina podnikatelů by pak volila jinou banku s lepšími podmínkami v oblasti mezinárodního platebního styku.


Považujete vysoké poplatky za europlatby, které banky v České republice v porovnání s eurozónou účtují, za diskriminační?

Zdroj: ASMP ČR


V rámci průzkumu AMSP ČR, který se uskutečnil v březnu 2011, se vyjádřilo 234 majitelů či jednatelů malých a středních podniků včetně živnostníků z oborů průmyslu, služeb, stavebnictví, služeb a zemědělství z celé ČR.

Autor: čtk, mkr

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web