Trh akvizic podniků ovládají zahraniční poradci

29.12.2009 6:52   |  

Při největších prodejích českých podniků radí hlavně zahraniční poradenské firmy, jak právní, tak finanční. Vyplývá to z žebříčku agentury Mergermarket, která trh fúzí a akvizic sleduje a jehož výsledky má E15 k dispozici. Z hlediska objemu transakcí se největším letošním finančním poradcem stala firma Citigroup. Ta radila například u prodeje Škody Power korejské firmě Doosan či spolu s ING britské International Power při převzetí opatovické elektrárny firmou J&T.

Právní poradenství fúzí a akvizic ovládla kancelář Weil Gotshal & Manges, která radila například ČEZ při nákupu podílu v Dalkii Ústí nad Labem či firmě Bancroft při prodeji podílu v Nowacu.

Do první desítky právních poradců se dostaly i české kanceláře, z hlediska hodnoty transakcí je na čtvrtém místě PRK Partners. Ta radila Dalkii při zmíněné transakci s ČEZ. Na šestém místě figuruje kancelář Brzobohatý Brož & Honsa, která radila Škodě Holding při prodeji Škody Power.

Co se týče počtu transakcí, žebříček finančních poradců ovládla česká kancelář firmy Deloitte se čtyřmi případy více než za půl miliardy eur. Deloitte realizovala rozprodej firmy Crystalex, která skončila v insolvenci. Radila také ČEZ při nákupu účasti v albánské energetické firmě. V první desítce finančních poradců podle počtu transakcí se umítila rovněž česká poradenská firma Redbaenk.

V Česku se letos podle údajů Mergermarketu realizovaly transakce za 2,58 miliardy eur (68 miliard korun), letošní první pololetí přitom bylo v objemu prodejů nejslabší v historii. Účet trhu fúzí a akvizic byl ale letos stejně nejnižší za posledních pět let.

Největší transakcí se stal prodej českých aktivit britské International Power. J&T za opatovickou elektrárnu zaplatila 864 milionů eur (zhruba 22,8 miliardy korun). Druhou největší koupí byl podíl v německých dolech Mibrag, kde na straně kupce stála rovněž J&T spolu se Severočeskými doly ze skupiny ČEZ. Firmy za podíl v Mibragu zaplatily 404 milionů eur.

Největší poradci při českých transakcích v roce 2009 (objem transakcí v milionech eur / počet transakcí): Finanční poradci:

Citigroup: 1388 / 3

ING: 864 / 1

Morgan Stanley: 751 / 2

Právní poradci:

Weil Gotshal & Manges: 1179 / 5

Clifford Chance: 864 / 4

Linklaters: 404 / 2

Pramen: Mergermarket

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web