Trh se bojí o banky, až budou vracet úvěry

30.6.2010 7:36   |  

Dnes se odkryje, jak moc je bankovní sektor zasažen krizí. Evropské banky totiž musejí Evropské centrální bance splatit půjčky 442 miliard eur. Ty jim loni na rok poskytla, aby dodala na trh potřebnou likviditu.

Akciové i finanční trhy byly včera během dne ovlivněny obavami, že některé banky budou mít se splacením půjček problémy. ECB však dnes poskytne bankám možnost brát si tříměsíční půjčky, aby mohly dluh u centrální banky refinancovat a do hlubších potíží s likviditou se nedostaly.

Dluhopisový analytik UniCredit Luca Cazzulani uvedl, že objem refinancovaných půjček bude testem zdraví evropských bank. Využijí jej ty ústavy, které si nedokážou půjčovat za komerční sazbu na mezibankovním trhu.

Ten sice aktuálně nabízí lepší sazbu než ECB – centrální banka půjčuje za procento, na trhu je sazba 0,76 procenta – ne všechny banky však půjčky z trhu dostanou. Mezi bankami se snížila vzájemná důvěra kvůli evropské rozpočtové krizi. To se týká hlavně bank z problémových zemí, jako je Španělsko a Řecko.

Analytici odhadují, že banky požádají zhruba o dvě stě až tři sta miliard eur na nových tříměsíčních půjčkách. „Tržní konsenzus je, že budou přefinancovány půjčky za 200 miliard eur. Ale vzhledem k tenzím na trhu v uplynulém týdnu bude poptávky spíše více než méně,“ uvedl pro Bloomberg například Christoph Rieger z Commerzbank.

ECB začala půjčky poskytovat po pádu Lehman Brothers, kdy mezibankovní financování zamrzlo. V jednoletých půjčkách už nepokračuje, stále se však uchyluje k nestandardním opatřením, jako je vykupování státních dluhopisů zemí zasažených dluhovou krizí. Zrušení jednoletých půjček je součástí takzvané exitové strategie.

Včera na trzích padaly bankovní tituly, index Bloombergu evropských bankovních akcií klesl o 3,6 procenta. Nálada se ještě zhoršila poté, co mezinárodní organizace Conference Board revidovala růst čínské ekonomiky na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců. Navíc propadla americká spotřebitelská důvěra. Obavy se projevily i na kurzu eura, které oslabilo. Vůči švýcarskému franku znovu překonalo rekordní minimum Japonský jen je proti evrospké měně nejsilnější za posledních osm let.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web