Trhy sází na pokles sazeb ECB

Pozornost finančních trhů bude dnes patřit Frankfurtu. Evropská centrální banka (ECB) bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Pod dojmem posledních zpráv o ekonomice eurozóny začínají trhy sázet na uvolnění měnové politiky. Experti sází na pokles sazeb o 0,1 až 0,15 procenta.

 euro, ECB
6.2.2014 8:42   |  

„ECB opět přepne do krizového módu. Deflace, příliš silný eurodolar a krize na rozvíjejících se trzích totiž téměř zaručují, že se nevyplní prognózy banky růstu ekonomiky i inflace,“ uvádí Steen Jakobsen ze Saxo Bank.

Nejnovější data ukazují, že si ekonomika eurozóny stojí hůře, než se zdálo doposud. Lednové tržby maloobchodu propadly oproti prosinci o 1,6 procenta, tedy nejrychlejším tempem za více než dva a půl roku. Pomaleji oproti očekávání pak rostly i ceny. Zatímco trh předpokládal lednový růst cen o 0,9 procenta, realita je o dvě desetinky níže. Hrozba příchodu deflace je tak palčivější než dříve.

„Očekávám snížení sazeb. Poprvé v dějinách ECB tak bude depozitní sazba záporná a hlavní úroková sazba téměř u nuly nebo na nule. Mario Draghi tímto krokem ze všech sil tlačí na pilu, aby rozhýbal inflaci. Bohužel neočekávám, že se mu to podaří,“ uvádí Michal Valentík z ČP Invest.


Čtěte také:

ECB: Fed ohrožuje evropský finanční systém

EU se dohodla na bankovním dozoru, ECB bude dohlížet na 150 bank

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web