Tři čtvrtiny lidí se bojí, že je reforma penzí připraví o peníze | E15.cz

Tři čtvrtiny lidí se bojí, že je reforma penzí připraví o peníze

Tři čtvrtiny lidí se bojí, že je reforma penzí připraví o peníze
Důchod
• 

ČTK

Připravované penzijní reformě většina lidí nerozumí. Tři čtvrtiny se obávají, že kvůli ní přijdou o naspořené peníze, dvě procenta věří, že se díky reformě budou mít v důchodu lépe. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Fincentrum.

Do druhého pilíře reformovaného důchodového systému plánuje vstoupit asi čtvrtina lidí ve věku od 15 do 27 let. Od říjnového dotazování se výsledky příliš nezměnily.

Rozpočet: Bez úpravy důchodů a zvýšení DPH to nepůjde

Výsledky výzkumu podle autorů ukazují, že většinová populace nemá zájem o aktivní hledání informací o důchodové reformě. Přestože zprávy o ní jsou k dispozici již několik měsíců, má pocit nedostatečné informovanosti 64 procent dotázaných. Nejméně srozumitelné jsou změny pro lidi se základním vzděláním a středoškolským vzděláním bez maturity a pro lidi ve věku od 30 do 44 let. Rozdíl mezi druhým a třetím pilířem reformovaného důchodového systému stále nechápe 69 procent dotázaných, v říjnu jich bylo o pět procentních bodů více.

Z ekonomicky aktivních obyvatel 45 procent uvedlo, že má informací dostatek. Od října jejich podíl vzrostl o sedm procentních bodů. Informovanost o změnách se zvyšuje s věkem a příjmem. Penzijní připojištění se státním příspěvkem v současné době využívá 64 procent lidí, častěji starších, s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. V oblasti zajištění na stáří důvěřuje 33 procent dotázaných spíše státu, soukromým penzijním společnostem věří 24 procent lidí. Zbylých 43 procent zatím nemá na tuto otázku jednoznačný názor.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!