Trichet nenaznačil další zvýšení sazeb, euro prudce kleslo

5.5.2011 18:12   |  

aktualizováno Evropská centrální banka nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 1,25 procenta, kam ji z historického minima posunula před měsícem. Prezident ECB Jean-Claude Trichet ale nenaznačil, zda by mohla banka k dalšímu zvýšení úroků přistoupit už na příštím zasedání své bankovní rady. Kurz eura se tak vydal prudce dolů a k dolaru se propadl pod 1,46 dolaru.

ECB v dubnu ukončila téměř dvouleté období, v jehož průběhu držela základní sazbu na historickém minimu jednoho procenta. V roce 2009 ji tam snížila v reakci na dopady finanční a hospodářské krize.

Investoři čekali, zda Trichet naznačí, že je třeba opět zvýšit úroky. Dubnové zvýšení totiž s měsíčním předstihem signalizoval, takže trhy už po faktickém zvýšení úroků nebyly překvapeny. Dnes se čekalo, zda Trichet v souvislosti s inflačním očekáváním použije svůj oblíbený kód „strong vigilance“ (důrazná či vysoká bdělost, respektive ostražitost). To se ale nestalo.

„Myslím, že teď víme pouze jedno, a sice to, že ECB v červnu nic měnit nebude,“ poznamenal ekonom z makléřského domu Nomura Jens Sondergaard. „Já si myslím, že rychlost a rozsah cyklu zpřísňování měnové politiky bude do značné míry záviset na tom, jaká (ekonomická) data v následujících týdnech dostaneme,“ dodal.

Slovy „strong vigilance“ Trichet v minulosti trhům většinou sděloval, že na příštím zasedání bankovní rady lze čekat zvýšení úroků. Neplatilo to sice vždy, ale v naprosté většině případů. Trichet místo toho dnes řekl, že ECB bude rizika vyšší inflace velmi pozorně sledovat, než rozhodne o dalším zvýšení úroků. Analytici si myslí, že Trichetova formulace znamená, že se úroky zvýší nejdříve v červenci, anebo později.

Trichet rovněž zopakoval, že restrukturalizace řeckých dluhů nepřipadá v úvahu a neuvažuje se podle něj ani o tom, že by Atény musely od investorů žádat shovívavější přístup. „My voláme po realizaci (fiskálního) plánu,“ poznamenal Trichet. Záchrana Portugalska by investorům podle Tricheta měla dodat určité ujištění.

Portugalsko se v těchto dnech dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na tříleté pomoci v objemu 78 miliard eur (asi 1,9 bilionu korun). Stalo se tak už třetí zemí eurozóny, která byla nucena požádat o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. V květnu loňského roku jako první požádalo Řecko, v listopadu Irsko.

Vzhledem k tomu, že s červnovým zvýšením úroků nelze počítat, euro se po Trichetových slovech vydalo prudce dolů. Zatímco v ranních hodinách se jeho kurz vůči dolaru pohyboval kolem 1,49 dolaru, po Trichetově komentáři se vydal dolů a postupně sestoupil až na 1,4581 dolaru. To je pokles o více než dvě procenta, což je u kurzů měn výjimečné. Ještě ve středu se přitom euro pohybovalo nejvýše za 17 měsíců a vyšplhalo se až na 1,4939 dolaru.

Míra inflace v eurozóně v dubnu vystoupila až na 2,8 procenta, a dostala se tak nejvýše od října 2008. Zároveň byla výrazně výše než před rokem, kdy byla na dvou procentech. Střednědobým cílem ECB je udržovat inflaci do dvou procent.

Většina ekonomů v anketě agentury Reuters před dnešní schůzkou bankovní rady čekala, že ECB zvýší úroky opět v červenci. Banku podle nich od postupného zpřísňování měnové politiky neodradí ani pokračující dluhová krize v eurozóně, jejíž poslední obětí se po Řecku a Irsku nyní stalo Portugalsko. Postižené země jsou ekonomicky velmi slabé a zvyšování úroků jim uškodí ještě víc. Naopak největší ekonomiky v čele s Německem většinou relativně silně rostou a vyšší úroky jsou pro ně vhodné. Dnešní zasedání bankovní rady se výjimečně konalo v Helsinkách. Rada zpravidla zasedá v sídle ECB ve Frankfurtu, během roku má ale také několik výjezdních zasedání.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web