Trichet nenaznačil další zvýšení sazeb, euro prudce kleslo

5.5.2011 18:12   |  

aktualizováno Evropská centrální banka nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 1,25 procenta, kam ji z historického minima posunula před měsícem. Prezident ECB Jean-Claude Trichet ale nenaznačil, zda by mohla banka k dalšímu zvýšení úroků přistoupit už na příštím zasedání své bankovní rady. Kurz eura se tak vydal prudce dolů a k dolaru se propadl pod 1,46 dolaru.

ECB v dubnu ukončila téměř dvouleté období, v jehož průběhu držela základní sazbu na historickém minimu jednoho procenta. V roce 2009 ji tam snížila v reakci na dopady finanční a hospodářské krize.

Investoři čekali, zda Trichet naznačí, že je třeba opět zvýšit úroky. Dubnové zvýšení totiž s měsíčním předstihem signalizoval, takže trhy už po faktickém zvýšení úroků nebyly překvapeny. Dnes se čekalo, zda Trichet v souvislosti s inflačním očekáváním použije svůj oblíbený kód „strong vigilance“ (důrazná či vysoká bdělost, respektive ostražitost). To se ale nestalo.

„Myslím, že teď víme pouze jedno, a sice to, že ECB v červnu nic měnit nebude,“ poznamenal ekonom z makléřského domu Nomura Jens Sondergaard. „Já si myslím, že rychlost a rozsah cyklu zpřísňování měnové politiky bude do značné míry záviset na tom, jaká (ekonomická) data v následujících týdnech dostaneme,“ dodal.

Slovy „strong vigilance“ Trichet v minulosti trhům většinou sděloval, že na příštím zasedání bankovní rady lze čekat zvýšení úroků. Neplatilo to sice vždy, ale v naprosté většině případů. Trichet místo toho dnes řekl, že ECB bude rizika vyšší inflace velmi pozorně sledovat, než rozhodne o dalším zvýšení úroků. Analytici si myslí, že Trichetova formulace znamená, že se úroky zvýší nejdříve v červenci, anebo později.

Trichet rovněž zopakoval, že restrukturalizace řeckých dluhů nepřipadá v úvahu a neuvažuje se podle něj ani o tom, že by Atény musely od investorů žádat shovívavější přístup. „My voláme po realizaci (fiskálního) plánu,“ poznamenal Trichet. Záchrana Portugalska by investorům podle Tricheta měla dodat určité ujištění.

Portugalsko se v těchto dnech dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na tříleté pomoci v objemu 78 miliard eur (asi 1,9 bilionu korun). Stalo se tak už třetí zemí eurozóny, která byla nucena požádat o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. V květnu loňského roku jako první požádalo Řecko, v listopadu Irsko.

Vzhledem k tomu, že s červnovým zvýšením úroků nelze počítat, euro se po Trichetových slovech vydalo prudce dolů. Zatímco v ranních hodinách se jeho kurz vůči dolaru pohyboval kolem 1,49 dolaru, po Trichetově komentáři se vydal dolů a postupně sestoupil až na 1,4581 dolaru. To je pokles o více než dvě procenta, což je u kurzů měn výjimečné. Ještě ve středu se přitom euro pohybovalo nejvýše za 17 měsíců a vyšplhalo se až na 1,4939 dolaru.

Míra inflace v eurozóně v dubnu vystoupila až na 2,8 procenta, a dostala se tak nejvýše od října 2008. Zároveň byla výrazně výše než před rokem, kdy byla na dvou procentech. Střednědobým cílem ECB je udržovat inflaci do dvou procent.

Většina ekonomů v anketě agentury Reuters před dnešní schůzkou bankovní rady čekala, že ECB zvýší úroky opět v červenci. Banku podle nich od postupného zpřísňování měnové politiky neodradí ani pokračující dluhová krize v eurozóně, jejíž poslední obětí se po Řecku a Irsku nyní stalo Portugalsko. Postižené země jsou ekonomicky velmi slabé a zvyšování úroků jim uškodí ještě víc. Naopak největší ekonomiky v čele s Německem většinou relativně silně rostou a vyšší úroky jsou pro ně vhodné. Dnešní zasedání bankovní rady se výjimečně konalo v Helsinkách. Rada zpravidla zasedá v sídle ECB ve Frankfurtu, během roku má ale také několik výjezdních zasedání.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web