Trojan: Topolánka jsme si vybrali kvůli kontaktům

Před měsícem založená společnost European Capital Partners Investments (ECPI) vzbudila pozornost především tím, že jejím polovičním vlastníkem je bývalý premiér a předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek (56). Klíčovou postavou nové firmy je ale mladší ze společníků Tadeáš Trojan (24), spolumajitel poradenské společnosti Kenoby Group působící v realitách. Nyní se Trojan společně s Topolánkem chce pustit do budování energetické a strojírenské větve firmy.

  Mirek Topolánek
4.3.2013 7:34   |  

* E15: Proč jste si vybral Mirka Topolánka ke spolupráci?

Mirka Topolánka znám už nějakou dobu a líbí se mi, jak se dokázal vypořádat s odchodem z politiky a jak se znovu prosadil. Chceme využít jeho zkušeností a kontaktů jak z byznysu, tak z politiky. Málokdo má za sebou takovou profesní i politickou kariéru. Na oplátku jsme mu nabídli zkušenost a drive relativně mladého týmu pro rozjetí nového byznysu. Jeho jméno je v zahraničí vnímáno velice pozitivně a to nám otevírá dveře k mezinárodním investorům a projektům. Jako předseda Evropské rady v roce 2009 byl několik měsíců na samotné špici evropské politiky. Venku to všichni vědí a oceňují.

* E15: Vedle nemovitostí a strojírenství uvádíte teplárenství jako jeden z klíčových oborů, na které se chcete zaměřit. Nebude Topolánek jako předseda Teplárenského sdružení ve střetu zájmů?

Mirek si kladl jako podmínku pro vstup do ECPI právě neexistenci střetu zájmů. Působí v čele dozorčí rady Elektráren Opatovice, jež spadají pod EPH. Náš segment trhu je zcela odlišný od zájmů EPH. ECPI se nebude ucházet o akvizice tepláren a elektráren. Chceme investovat do firem, které vyrábí technologie pro teplárenský sektor, konsolidovat je a s jejich produkty se zaměřit především na trhy východní Evropy. Naší dlouhodobou ambicí v rámci teplárenství je vytvoření konkurenceschopné skupiny firem, které se budou moci ucházet o velké projekty právě na těchto trzích.

* E15: Skupinu ECPI budujete jako holding. Jak bude vypadat jeho konečná struktura?

Hlavní mateřská firma bude majetkově zastřešovat jednotlivé akvizice, do kterých budeme vstupovat spolu s našimi investory jako minoritní vlastníci; naše manažerská firma bude tyto společnosti spravovat. Výhledově chceme budovat samostatná portfolia firem a projektů ve třech klíčových odvětvích: strojírenství, energetika a reality. V rámci strojírenství a energetiky je naše strategie dlouhodobá a konzervativní. U realitních projektů dnes počítáme s kratším investičním horizontem.

* E15: Preferujete spolupráci s finančními, nebo spíše strategickými investory?

Na českém trhu existuje řada finančních skupin i privátních investorů, kteří vyhledávají zajímavé příležitosti v různých oborech. Proto počítáme především s finančními investory. Strategické partnery hledáme pouze pro zásadní projekty, které jsou příliš velké pro lokální investory či ve kterých má strategický investor přidanou hodnotu v rámci otevření jeho domácího trhu.

* E15: Na jaké země kromě České republiky a Slovenska se chcete zaměřit?

Vidíme velký potenciál v zemích SNS, zejména Rusku a Ukrajině, kde mají české a slovenské firmy dlouhodobě dobré jméno, především ve strojírenství a energetice. Co se týče našeho akvizičního zájmu: v této fázi se chceme soustředit výhradně na Českou republiku a Slovensko.


Čtěte také:

Spalovny odpadu dosáhnou na peníze z EU

ČEZ chce, aby byly povolenky dražší

Autor: Tomáš Skřivánek

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web