Tůma popírá odchod do makrodohledu EU

11.6.2010 7:53   |  

Odcházející guvernér České národní banky Zdeněk Tůma se ohradil proti tvrzení deníku E15, že by od příštího roku mohl vést Evropský výbor pro systémová rizika. Vznik této unijní instituce, která má zabránit opakování příští možné finanční a hospodářské krize, má v příštím týdnu posvětit Evropský parlament.

„Konstatuji, že v této věci mne nikdo nekontaktoval a o žádnou takovou funkci jsem zájem neprojevil. Celá legislativa týkající se působení a kompetencí Evropského výboru pro systémová rizika se teprve projednává v Evropském parlamentu. Kromě toho, pokud je mi známo, dosavadní konsenzus je, že výbor by měl řídit prezident Evropské centrální banky,“ uvedl šéf centrální banky ve stanovisku, které rozeslal médiím.

Deníku E15 však tuto možnost potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje v Praze a Bruselu. A guvernér včera neodpověděl na doplňující otázky, z nichž jedna zněla: Můžete definitivně vyloučit, že byste v budoucnu mohl mít cokoliv do činění s Evropským výborem pro systémová rizika, že do evropských struktur nepůjdete?

O pravomocech Evropského výboru pro systémová rizika budou jednat od pondělka europoslanci ve Štrasburku. Vlivný hospodářský a měnový výbor europarlamentu chce přitom prosadit, aby byl výbor nezávislý na Evropské centrální bance a v jeho čele nestál žádný stávající guvernér kterékoliv z centrálních bank unie. To je podmínka, kterou Tůma splňuje.

Autor: ha, iza

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web